Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Lekár: Žiaden prípravok neurobí zo somára rýchleho koňa

Jean De La Tullaye (Autor: SME - Tomáš Benedikovič)
Peter Fukatsch|Publikované 12. dec 2010 o 20:00

Francúzsky profesor zdôrazňuje, že výživový doplnok pre športovcov je skutočne len doplnok.

Výživové doplnky stravy nie sú zázračným elixírom, ale ani dopingom. Takéto názory športovcov balamutia. Upozorňuje na to francúzsky lekár JEAN DE LA TULLAYE.

V čom pomáhajú výživové doplnky športovcovi? Nestačí, že sa zdravo stravuje?

„Samozrejme, že by to stačilo, keby sa takmer všetci obyvatelia planéty nestravovali zle. Platí to špeciálne o mladých ľuďoch. A práve oni sú väčšinou vrcholoví pretekári, majstri sveta. Nežijú v skúmavkách, okolie ich vtiahne do súčasného sveta rôznych ,dobrôt'. Dodržiavať správnu životosprávu nie je ľahké. Preto odpovedám opačne, žiaľ, výživové doplnky sú dnes nevyhnutnosťou. Tie napravujú nedostatky v stravovacích návykoch. A čo je ešte dôležitejšie, navádzajú na zdravšiu životosprávu. Už z názvu je jasné, že ide o doplnky. Čiže dopĺňajú stravu. Preženiem, po pol kilograme hranolčekov zapitých kokakolou vo fast foode je každý doplnok nanič."

Z doplnkov výživy sa stal hit i výnosný obchod - nepreceňuje sa ich význam?

„Začnem tam, kde som prestal. V zásade stačí správna strava, doplnok je doplnok. Boom nastal. Ak vnímame všetko okolo doplnkovej výživy, je toho dosť negatívneho. S troma výkričníkmi varujem, aby si nikto nekupoval preparáty cez internet. Aby neveril prehnaným reklamným sloganom. Malo by to byť takto: športovec príde za lekárom, ten mu predpíše či odporučí prípravok a s ním sa opäť príde poradiť s lekárom o dávkovaní. Rady potom dodrží. Výživové doplnky podliehajú prísnym pravidlám. Na etikete musí byť uvedené ich zloženie. Nesmiete ich jesť ako cukríky. Z výskumov vieme, že doplnkovú výživu využívajú predovšetkým športovci, ktorí aj viac-menej dodržujú dobrú životosprávu. V ideálnom svete by boli zbytočné, v reálnom je to dobrá služba. Pomôcka, ktorá nie je na zahodenie. Žiadny preparát na svete neurobí zo somára špičkového dostihového koňa."

Čo ordinujete trebárs ligovému futbalistovi?

„Paušálny recept neexistuje, vonkoncom už nie ,zázračný'. Ťažko by som niečo ordinoval napríklad mužstvu Bratislavy, ktoré nepoznám. Museli by ma zoznámiť s každým hráčom, potreboval by som poznať ich tréning aj program. Som konzultantom viacerých francúzskych tímov aj našej reprezentácie. Existujú isté všeobecné rady okolo stravy. Napísal som o nich knihy, vo futbalových tímoch sa napríklad rozprávam a radím manželkám, čo a kedy majú svojim polovičkám uvariť."

Môžu výživové doplnky pomôcť športovcovi v regenerácii po výkone či tréningovom zaťažení alebo dokonca aj v urýchlení liečenia úrazov?

„Práve na túto tému som mal v sobotu prednášku na kongrese medicíny u vás v Senci. Pôsobím aj v Štrasburgu, dobre sa poznám s vaším bývalým skvelým brankárom Alexandrom Vencelom mladším. Pomáhal mi, aby som sa zoznámil s vaším prostredím a myslením. So slovenským odborníkom, doktorom Pavlom Malovičom, spolupracujem na projekte, ktorý sa týka vašej otázky. Stručne: dôležité sú stravovacie návyky pred zápasom, ale ešte dôležitejšie po ňom. Sú vlastne štartom prípravy na ďalšie stretnutie. Nehovoril by som zásadne o urýchľovaní liečenia po úrazoch, ale o správnom časovaní, aby sa hráč doliečil dokonale. Samozrejme, pokiaľ to ide, rýchlo. Výživové doplnky sú v tomto dobrým pomocníkom, nie všeliekom. "

Súčasťou niektorých výživových doplnkov sú aj zakázané dopingové látky. Máme na mysli prípady, že výrobca ich prítomnosť v produkte deklaruje. V niektorých krajinách je predaj takýchto prípravkov zakázaný. Ako je to vo Francúzsku?

„V Európe platia prísne pravidlá. Francúzsko aj Slovensko sa riadia smernicou Európskej únie. Všetky komponenty výživového doplnku musia byť vpísané na zoznam ingrediencií a uvedené na etikete doplnku. Ak je v ňom zakázaná látka, tiež to musí výrobca uviesť. Ak to neurobí, je to podvod. Ako sa to dozvie športovec? Lebo mu to niekto povedal. A možno chcel športovec využiť tento podvod. Neverím na náhody. Spomínal som, extrémne riziká vznikajú pri nákupoch cez internet."

Občas sa však stopy zakázaných látok zistia aj v takých produktoch, v ktorých ich výrobca deklaruje. Ide o zámer alebo o nedbanlivosť vo výrobe?

„Ani neviem čo vám mám na to povedať, zámer alebo nedbanlivosť (pohoršene sa zamračil)... Produkt, ktorý by bol akosi ,náhodne kontaminovaný'? Tomu sa skôr zasmejem (hnevá sa). Neverím na takúto náhodu, ani na zámer, ani na nedbanlivosť."

Športovci po pozitívnom dopingovom teste často tvrdia, že na vine mohli byť len výživové doplnky. Koľkým percentám z nich sa dá veriť?

„Osobne neverím žiadnemu. Hádzať vinu na niekoho iného je nielen vo Francúzsku bežná prax v mnohých oblastiach. Podvádzajúci pretekár si kúpi výživový doplnok, lebo mu robí dobre, a viac ho to nezaujíma. To sú prípady, o ktorých hovoríte. Ide o tú internetovú kúpu mačky vo vreci či veľmi rozšírenú sieť obchodu ,po známosti'. Treba naučiť športovcov, čo znamenajú názvy na etiketách. Nevedomosť nevylučujem, ale neospravedlňuje. Takíto ľudia celkom iste nekonzultujú svoje stravovacie návyky s lekárom. Aj to si treba uvedomiť, výživový doplnok je potrava, nie liek."

Iní pretekári, ktorí mali pozitívny dopingový nález, zvyknú tvrdiť, že neškodnú látku kontaminovali pri výmene výrobnej linky na iný produkt.

„Výrobca, ktorý dodržiava predpisy, má linky v poriadku a nemôže prísť ku kríženým kontamináciám. Neexistuje! Toto je už tretia otázka, ktorá ma trošku desí. Nielen v tomto prípade. Pomerne často, keď mi kladú otázky o výživových doplnkoch, vždy tam zaznie aj doping. Som športový lekár, predpisujem doplnky. Vždy presne viem, čo robím. Žiadny športovec, o ktorého som sa staral, nemal pozitívny nález. Jeden jediný, ktorý odo mňa odišiel, lebo som mu nechcel predpísať pochybný preparát. Nachytali ho. Aj médiá niekedy skresľujú. Aby som to uzavrel. A s imperatívom: užívanie doplnkovej výživy nie je dopovanie! To si musia uvedomiť športovci, laici, všetci."

Aký máte názor na snahy o reguláciu trhu s doplnkami v mene ochrany ľudí a športovcov?

„Aktuálna otázka, zložitá odpoveď. Spomínal som smernicu z roku 2002. Myslím si, že stačí na to, aby bol poriadok. Pokiaľ ju všetci dodržujú, čo je povinnosť. Zvýšenú opatrnosť spôsobuje barnumská reklama o výživových doplnkoch, ich preceňovanie, nadnesené slogany o zázračných účinkoch. Pravdaže, zle robia aj špekulácie, že obsahujú to, čo nie je napísané na etiketách. Teraz z európskej agentúry sídliacej v Parme žiadajú, aby účinky výživových doplnkov potvrdili klinické štúdie tak, ako sa robia pre lieky. Pre producentov doplnkov vznikol problém, lebo ide o finančne nákladný proces. Metodológia testov, ktorá je pre lieky detailne prepracovaná, sa dosť ťažko upravuje na doplnky, ktoré sú potravou. Beztak zložitý jazyk pri vysvetľovaní účinkov by sa tak stal ešte komplikovanejší. Priemyselník si môže povedať: už je to také zložité, že kašlem na to. Kupujúceho začne ešte o čosi sofistikovanejšie balamutiť, preháňať ,zazračnosť' účinkov preparátov. Som presvedčený, že 85 percent výrobcov to robí čestne. Všade sú však čierne ovce, vie sa o nich. Obávam sa, že ich počet môže narásť."

Čo si myslíte o medializovanom prípade Contador, hoci nejde o nález vo výživovom doplnku?

„Nedokážem odpovedať, uznávam prezumpciu neviny. Tak vnímam Španiela i Američana Armstronga. Nepoznám podrobnosti, zatiaľ sa ani v jednej kauze nenašli presvedčivé dôkazy. Udivuje ma však extrémny nárast priemernej rýchlosti na Tour de France. Neviem, či je v ľudských silách dosahovať také výkony ,s čistou vodou'. Opakujem, treba dôkaz. Ide o absolútne svetové športové špičky, sú to veľmi zraniteľné a jemné ľudské ,stroje'. Nemyslím si, že sa patrí, iba tak bez dôkazu, špekulovať o vine a treste."

Autor: Peter Fukatsch

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.