Pondelok, 2. augusta, 2021Meniny má Gustáv

Cyklistke podal látku, ktorá nie je pre ľudí. Hrozí mu väzenie

Obťalovaný športový lekár Mark Schmidt (v strede) medzi svojimi advokátmi. (Autor: TASR/AP)
TASR|4. dec 2020 o 18:24

Už skôr sa priznal k dopingu.

MNÍCHOV. Nemecký športový lekár Mark Schmidt sa pred mníchovským súdom zodpovedá okrem dopingových previnení aj z ublíženia na zdraví.

Odborníčka: V žiadnom prípade nejde o liek

Podľa obžaloby totiž podal rakúskej cyklistke látku, ktorá nie je určená pre ľudí a spôsobil jej tým zdravotné problémy.

Schmidt mal podať športovkyni sušený hemoglobín, podľa odborníčky z farmaceutickej spoločnosti Merck Renate Stiessovej sa však substancia používa najmä vo výskume a pre ľudí môže byť nebezpečná.

"V žiadnom prípade nejde o liek. Získava sa od ľudských darcov, ale aj z myší, mačiek husí či slonov. Používa sa vo výskume a naši zákazníci sú takmer výlučne vedci a akademické inštitúcie," povedala Stiessová pred súdom.

Cyklistke spôsobil zdravotné problémy

Podľa agentúry DPA mal Schmidt získať sušený hemoglobín prostredníctvom komplica z Chorvátska a podať ho v septembri 2017 rakúskej reprezentantke v horskej cyklistike Christine Kollmannovej-Forstnerovej.

Tým jej spôsobil zdravotné problémy. Schmidt sa bránil, že nikoho nenútil do aplikácie substancie, to potvrdila aj Kollmannová-Forstnerová.

Schmidt čelí v 150 bodoch obžalobe z dopingových aktivít i ublíženia na zdraví. K dopingu sa už skôr priznal a hrozí mu maximálne desať rokov odňatia slobody.

Súvisiace články