Piatok, 16. apríla, 2021Meniny má Dana, Danica

Legendu zastavil antukový kráľ

Sportnet|3. júl 2006 o 00:00

"Bolo to pekné, že som sa sem mohol vrátiť," lúčil sa v sobotu s divákmi vo Wimbledone americký tenista Andre Agassi. V posledných dvoch rokoch na turnaji pre zranenie chrbta neštartoval. V sobotňajšom 3. kole podľahol Španielovi Rafaelovi Nadalovi ...

"Bolo to pekné, že som sa sem mohol vrátiť," lúčil sa v sobotu s divákmi vo Wimbledone americký tenista Andre Agassi. V posledných dvoch rokoch na turnaji pre zranenie chrbta neštartoval. V sobotňajšom 3. kole podľahol Španielovi Rafaelovi Nadalovi 6:7, 2:6, 4:6 a zamával publiku na londýnskej tráve. Vo Wimbledone štartoval po štrnásty raz a naposledy. Už minulý týždeň oznámil, že po septembrovom US Open svoju kariéru skončí.

"Povedať 'good bye' znamená pre mňa viac než víťazstvo," vravel na centrálnom dvorci so slzami v očiach holohlavý Američan. V sezóne 1992 triumfoval vo Wimbledone vtedy ako 22-ročný dlhovlasý hráč. Stal sa miláčikom divákov na mnohých turnajoch sveta, osobitne však vo Wimbledone. "Zažil som tu krásne časy. Nikdy vám nebudem môcť oplatiť, čím ste ma za tie roky obdarovali. Ste skvelí tenisoví fanúšikovia, ktorí mi dali veľa lásky."

Legendu svetového tenisu zdolal 20-ročný antukový kráľ Rafael Nadal, dvojnásobný víťaz Roland Garros. Agassi mal dobrú šancu v prvom sete, v tajbrejku viedol 5:2, ale bojovník Nadal obrátil skóre vo svoj prospech a v ďalších setoch už na kurte dominoval.

"Je úžasné, že som mohol hrať v poslednom zápase Agassiho vo Wimbledone - jedného z najlepších hráčov tenisovej histórie. Dnes som hral svoj najkvalitnejší zápas na tráve. A čo sa týka servisu, možno to bol môj najlepší zápas vôbec. Na tomto povrchu sa zlepšujem zo dňa na deň," tešil sa ľavák z Malorky, pre ktorého bolo vo Wimbledone doteraz maximom 3. kolo. Nadal mal iba dva roky, keď Agassi absolvoval premiéru vo Wimbledone '87.

Tridsaťšesťročný americký tenista sa chce v sérii letných turnajov dobre pripraviť na US Open, po ktorom definitívne odíde do športového dôchodku. Práve v New Yorku v roku 1986 vstúpil do grandslamového seriálu a postupne vyhral osem turnajov veľkej štvorky na všetkých povrchoch. Zaradil sa tak medzi päť výnimočných hráčov histórie vedľa Američana Dona Budgea, Angličana Fredyho Perryho a Austrálčanov Roya Emersona, Roda Lavera.

Agassi získal celkove 60 turnajových titulov, zarobil viac ako 31 miliónov dolárov. Je ženatý s bývalou vynikajúcou nemeckou tenistkou Steffi Grafovou, majú dve deti - štvorročného Jadena Gilla a dvojročnú Jaz Elle.

Súvisiace články