Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Legendárny Nastase: "Na Williamsové sa nedá pozerať!"

Sportnet|Publikované 23. sep 2002 o 22:00

Prešov - Američania ho volali Nasty Nasty. To prvé bola skratka od jeho priezviska, to druhé znamená hrozný. V Prešove sme z neho takýto dojem

nemali. Naopak. "Ja som bol v súkromí stále iný," presviedčal nás po našom rozhovore, ktorý sme stihli absolvovať ešte predtým, ako po Nastyho prifrčala na športovom kupéčku Mercedes 230 jeho o generáciu mladšia priateľka Amalia Teodosescu.

*****

Gratulujeme ku víťazstvu Rumunska, aj keď ste zdolali tých našich...

"Ááá, tak to je tenis. Niekto vyhrá, niekto prehrá."

Súhlasíte s názormi, že ako rozhodujúca sa ukázala sobotňajšia štvorhra?

"Skôr si myslím, že dôležité boli všetky tri dni. Máme kvalitných hráčov, aj pre nás však bolo istým prekvapením, že to skončilo takto a že sa zápas vyvíjal pre nás veľmi priaznivo. Pretože aj Dominik Hrbatý, aj Karol Kučera vám mohli získať po dva body.Osobne som však bol veľmi príjemne prekvapený výkonom nášho Andreia Pavela. Vo všetkých zápasoch, avšak osobitne v singloch."

Andrei participoval na troch víťazných bodoch. Dá sa otázka postaviť i tak, že ak by nebol Pavel, rozhodne by nebolo rumunské víťazstvo?

"Jednoznačne! Pavel hrá výborne, zvlášť v Davis Cupe. Čo je dôkležité, pretože Davis Cup je veľmi náročný. V každom prípade, tu hral Pavel výborne, o čom svedčí i to, že zdolal dvoch dobrých hráčov, Hrbatého i Kučeru. Podržal nás dnes (nedeľa - pozn. red.), včera i v piatok. Počas všetkých troch dní."

Pomysleli by ste si, trebárs týždeň dozadu, že Rumunsko v Prešove vyhrá už po prvom nedeľňajšom singli?

"Tak to určite nie! Vedel som, že to tu bude veľmi ťažké. Aby som povedal úplne pravdu, dával som nám takých 40 percent na víťazstvo, Slovensku som dával tých 60 percent. Ale tým rozdielom medzi družstvami bol nakoniec Pavel, ktorý odohral skvelé single a hral i v štvorhre."

Andrei Pavel v minulom roku vyhral turnaj Serie Masters v Montreale, stal sa tak prvým Rumunom po vás, ktorému sa to podarilo. Zopakoval váš triumf z roku 1972. Myslíte, že Pavel má predpoklady na to, aby sa raz o ňom mohlo hovoriť ako o novom Nastasem?

"(Smiech) Tak to neviem, ale dúfam v to. Samozrejme, že to bude závisieť len od neho. Ja by som však povedal, že ho nemôžeme porovnávať so mnou, pretože súčasný tenis a ten za mojej éry, to je niečo celkom iné. Je to naozaj ťažké porovnanie, ale Pavel má rozhodne svoju šancu."

V hľadisku sme si pri rumunských fanúšikoch všimli zaujímavý transparent. Ion si Ilie, 69, 71, 72, pod tým Adi si Andrei 2003. V rokoch 1969, 1971 a 1973 Rumunsko s Ionom Tiriacom a Iliem Nastasem trikrát hralo vo finále Davis Cupu, Adrian Voinea a Andrei Pavel by to mali dokázať v budúcom roku?

"(Prevrátenie očí) Tak to bude ťažké. Pretože dnes má každá tenisová krajina, z tých ktoré hrajú vo Svetovej skupine Davis Cupu, dvoch, troch alebo štyroch výborných hráčov. Pozrime sa na kvality Austrálie, USA, Francúzska, Ruska, Španielska... Dnes je všeobecne ťažké dôjsť do finále Davis Cupu, alebo ho vyhrať."

Počas zápasu ste sa nezapreli. Vyskakovali ste zo stoličky, gestikulovali, mali sme dojem, že by ste boli radšej na kurte.

"Aáá, tak to už nie. Ale pravdou je, že tenis radšej hrávam, ako sa naň dívam. Je to väčšie utrpenie."

Niekoľkokrát ste naznačili odlišnosti tenisu vašej éry a tej súčasnej. Vy sám ste typický príklad: Nastase bol veľký hráč a veľký šoumen. Dnes máme veľkých hráčov, ale šoumenov nevidíme.

"To mi hovorí veľmi veľa ľudí. Hovorím, bolo to iné. Aj keď ja som sa snažil ľudí baviť. Dnes je však množstvo výborných hráčov, je ťažké sa presadiť, ešte ťažšie vyhrať niektorý Grand Slam. A tak sa hráči sústreďujú na víťazstvá. Chápem to... Aj tak však na druhej strane tvrdím, že v dnešnom tenise je málo odvahy. Aj my sme chceli víťaziť... Záleží to od osobnosti hráčov, nikoho nemôžete nútiť, aby robil to, čo nechce - a od celkových pomerov a cieľov, dnes sa rátajú len víťazstvá. Dnes to je také vážnejšie, svoj podiel nas tom majú aj iné, väčšie peniaze ako za našej éry. Hrá sa o oveľa viac a to vplýva na to, čo som spomínal."

Ktorí boli vaši naobľúbenejší hráči, z vašej éry?

"Manuel Santana zo Španielska, Rod Laver, Austrálčan, ktorého som obdivoval asi najviac a samozrejme, John McEnroe."

Proti komu ste nehrali rád?

"Hmmm, neviem. Myslím, že nikto konkrétny to nebol."

A koho ste si obľúbili zo súčasnej špičky?

"Američana Peta Samprasa medzi mužmi, Martinu Hingisovú zo žien."

Ktorý moment z vašej kariéry by ste označili za najsvetlejší?

"Veľmi konkrétne to asi neviem určiť. Vyhral som US Open, Roland Garros, turnaje série Masters, bol som vo finále Wimbledonu i Davis Cupu. Všetko bolo krásne a nezabudnuteľné."

Vo vašej ére bol v závese ženský tenis. Teraz, akoby dominoval. Čo hovoríte na názory, že mužský tenis zažíva akúsi krízu, ženský tenis naopak?

"Hmmm, myslím, že ženský tenis sa od tých čias veľmi vylepšil a prakticky sa už dostal do pozície, že sa aspoň v špičke tomu mužskému vyrovnáva. Je tvrdší, rýchlejší, agresívnejší ako niekedy. Nechcem samozrejme povedať, že je tvrdší, ako mužský, ale je to už o istom posune vpred, jednoducho, ženský tenis je lepší ako býval."

Keď sme pri ženskom tenise, čo hovoríte na príliš jednostrannú dominanciu sestier Williamsových?

"Nepáči sa mi ich štýl hry. Preferujem skôr hráčky ako Martina Hingisová, ktorá sa snaží hrať technicky, s rozumom, niečo vymyslieť. To sú skutočné tenisové hráčky. Williamsové hrajú len so silou, niekedy sa na to nedá pozerať. To nie sú tenistky, to sú robotníčky. Proti ich sile však ťažko niečo robiť, to mi je trochu ľúto."

Na záver: ak by sme sa opýtali, čo ste najviac ľutovali, bol by to váš pokus o vstup do politiky?

"Určite. To by som už nezopakoval. Myslel som, že je to ako v tenise, hráte a držíte sa nejakých pravidiel. V tenise to platí, v politike nie. Ale človek sa učí, poučil som sa i ja."

ILIE NASTASE

Veľký šoumen a ešte väčší tenista sa narodil 19. júla 1946 v Bukurešti. "Zlé dieťa" tenisu bavilo divákov i súperov (Connorsa. McEnroa, Borga, Asha, Smitha, Newcombea, Bahramiho, Vilasa, Lavera či Kodeša), do zúfalstva privádzalo rozhodcov a organizátorov turnajov. Príchody na kurt, s dáždnikom, s cylindrom a motýlikom po zápasoch kombinoval s návštevami diskoték, barov, aférami so ženami. Bol však skvelým hráčom, rumunský pravák, ktorý bol i svetovou jednotkou a prvým Európanom, ktorý zarobil na kurtoch milión dolárov (1976, celkovo dva milióny USD), zvíťazil na US Open (1972), Roland Garros 1973, dva razy hral vo finále Wimbledonu, štyri razy triumfoval na turnaji Masters. Pred šiestimi rokmi štvornásobný Rumunský športovec roka (1969, 1970, 1971, 1973) kandidoval za starostu Bukurešti, vo voľbách, ktoré ho stáli 600 tisíc USD, neuspel. Aj keď sa pri jeho mene vyskytuje ako bydlisko Paríž, žije v Bukurešti, kde investoval financie do troch tamojších rádií. A chce aj súkromnú televíziu. Dvakrát rozvedený Nastase, dnes prezident Rumunského tenisového zväzu, momentálne žije s atraktívnou Amalaiou Teodesecu.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.