Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Legendárny Barrasso sa teší na výzvu v Slovane

Tom Barrasso už ako tréner brankárov v Slovane Bratislava. (Autor: TASR)
TASR|Publikované 3. aug 2015 o 11:37

Brankári musia byť lídrami tímu, hovorí dvojnásobný víťaz Stanley Cupu. Tom Barrasso už trénuje brankárov v Slovane Bratislava.

BRATISLAVA. Nový tréner brankárov v hokejovom Slovane Bratislava Tom Barrasso sa teší na novú výzvu a verí, že ich pripraví tak, aby boli lídrami tímu a priniesli úspech. Legendárny Američan síce nie je na Slovensku prvýkrát, no zatiaľ nemal času spoznať hlavné mesto či krajinu.

Brankári musia byť lídrami

Barrasso prišiel do Bratislavy v nedeľu a v pondelok už viedol brankárov na tréningu. Aj keď mu robil menšie problémy časový posun, prvé stretnutie s tímom si užil.

"Je vzrušujúce byť tu a stretnúť sa s hráčmi. Na trénovaní je najlepšie práve to, keď ste na ľade a môžete pracovať priamo s každým hokejistom. Užil som si to," povedal krátko po konci dopoludňajšej prípravy.

V Slovane bude jeho hlavná úloha pripraviť dvojicu kanadských brankárov Michaela Garnetta a Barryho Brusta.

"Obaja sú veľmi dobrí a skúsení, budú tvoriť základnú kostru tímu. Myslím si, že ak má byť mužstvo úspešné, musia byť brankári lídrami. Mojou úlohou teda bude pripraviť ich tak, aby sme mali šancu vyhrať každý z našich zápasov. Teším sa na túto výzvu," pokračoval Barrasso, ktorý odchytal celú svoju profikariéru v NHL, pričom s Pittsburghom vyhral v rokoch 1990 - 1992 dvakrát Stanleyho pohár.

Prečítal si históriu slovenského hokeja

Prvé rokovania so Slovanom prebehli pred necelými dvoma týždňami. Barrasso ešte čakal na ďalšie ponuky, navyše mal na stole aj zmluvu v talianskej lige na post hlavného trénera. Nakoniec sa však rozhodol pre Slovan.

"KHL je druhá najlepšia liga na sveta a myslím si, že každý deň trénovať skvelých hráčov je to, čo tréner chce. Tu v Slovane mám tú možnosť. Myslím si, že to bolo aj logické vyústenie situácie. Sú tu dvaja brankári zo Severnej Ameriky, takže chceli, aby s nimi pracoval aj tréner zo Severnej Ameriky. Máme spoločný jazyk, aj hokejovú charakteristiku. Poznám štýly chytania oboch. Myslím si, že to dávalo zmysel pre Slovan a aj pre mňa," povedal na margo dohody.

Pred príchodom na Slovensko si stihol stručne naštudovať reálie tunajšieho hokeja. "Čítal som si históriu slovenského hokeja, nie len Slovana. Viem, že je to veľmi vášnivá hokejová krajina a ľudia milujú hokej. Som nadšený, že som tu a že budeme hrať každý večer pred vypredaným štadiónom a vo skvelej atmosfére."

Pôsobil už v Magnitogorsku

Päťdesiatročný Barrasso už má skúsenosti s KHL. V sezóne 2012/2013 pôsobil ako asistent trénera v Metallurgu Magnitogorsk.

"Príchod do Ruska som nebral na ľahkú váhu, ale bola to skvelá výzva. Bola to šanca trénovať v novej krajine, novom meste, kde som spoznal veľa skvelých ľudí. Pre trénera zo Severnej Ameriky je to šanca spoznať iný štýl hokeja, kultúru a veľká skúsenosť. Užíval som si to. Som si istý, že rovnako to bude aj tento rok tu v Bratislave."

V rovnakej sezóne sa pozrel aj do Bratislavy, no veľa z nej nemal. Navyše tu jeho zverenci prehrali 3:4 po samostatných nájazdoch. "Vtedy som nemal čas spoznať mesto. Doslova som videl iba hotel, reštauráciu a štadión," uviedol.

O nevyplatených výplatách vie

Barrasso sa pre Slovan rozhodol aj napriek tomu, že vedel, aké mal klub finančné problémy v uplynulej sezóne. "Vedel som o tej situácii, no pokiaľ viem, už sa to vyriešilo. Teším sa na príležitosť pracovať tu s hráčmi," dodal.

Barrasso ukončil aktívnu kariéru v sezóne 2002/2003 v drese St. Louis Blues. Predtým chytal v zámorí za Carolinu, Toronto aj Ottawu, dvanásť sezón absolvoval v Pittsburghu.

USA reprezentoval na MS 1986 a následne aj na domácich ZOH 2002 v Salt Lake City. Po ukončení kariéry pôsobil v rokoch 2007-2009 ako tréner brankárov Caroliny, následne bol do roku 2012 asistentom trénera. Rovnakú funkciu vykonával aj v ročníku 2012/2013 na striedačke Metallurgu Magnitogorsk.

Autor: TASR

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.