Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Lažo: Máme výborné mužstvo, v Nemecku môžeme vyhrať

Sportnet|Publikované 9. nov 2005 o 23:00

Košice Ododneška sa slovenská hokejová reprezentácia predstaví na turnaji TUI Nation Cup v Nemecku. V 25 člennej nominácii je osem hráčov z našej

najvyššej súťaže. Z dvoch východniarskych klubov sa do tímu, aj to len na poslednú chvíľu dostal útočník HC Košice Miroslav Lažo. Ešte v nedeľu po poslednom extraligovom kole netušil, že v pondelok sa bude hlásiť na zraze. Pre siedmeho najproduktívnejšieho hráča súťaže to bolo príjemné prekvapenie.

Desať gólov a sedem asistencií zohralo svoju rolu, Lažova produktivita neostala nepovšimnutá a tak práve on nahradil v tíme ospravedlneného Ľuboša Bartečka. "Štatistiky robia svoje. Ale tréneri sa neriadia len podľa čísel, chodia po Slovensku, takže majú prehľad o výkonnosti hráčov. Pána Hossu som zhiadol na zápase v Trenčíne, jeho asistent Bača ma videl v stretnutiach s Mikulášom. Iste mali prehľad o najvhodnejších kandidátoch z extraligy. Aj čísla sú do istej miery parametrom," nahlas sa zamýšľa najlepší strelec Košíc.

Pre viacerých adeptov bude turnaj testom súvisiacim s olympijskou nomináciou. Tá prvá je široká, do užšej sa však Lažo vtesnať namôže. Nie je ani v 51 člennom prvotnom výbere, takže olympijská vízia sa ho netýka. "Vždy je česť reprezentovať, mám šancu ukázať čo je vo mne, hoci sa ma olympiáda netýka. Ale môžem aspoň pomýšľať na širšiu nomináciu na majstrovstvá sveta a to je tiež výzva. Moja pozornosť sa teda skôr upriamiť k šampionátu v Lotyšsku. A aj preto chcem podať v Nemecku čo najlepšie výkony. Veď každý hrá v prvom rade za svoje meno a ja si túto šancu veľmi vážim."

Program je náročný. Štyri súboje za štyri dni (postupne so Švajčiarskom, Kanadou, Nemeckom a USA) preveria aj fyzickú odolnosť našich. Aj preto je v Nemecku až dvadsaťpäť hráčov. Poniektorí sa teda budú musieť ocitnúť v pozícii diváka. Aj Miro ráta s tým, že všetky stretnutia neabsolvuje.

"Je to viac ako možné. Vlastne aj bolo povedané, že sa hráči v zostave budú obmieňať, nie každý si tak zahrá vo všetkých stretnutiach. Predsa len hráči, ktorí sú v nároďáku sú vyťažení aj v kluboch, aj keby ste boli veľmi dobre pripravený, je ťažké behom štyroch dní odohrať štyri stretnutia na sto percent."

Vlani obsadili Slováci na Nemeckom pohári tretie miesto. No vtedy nás reprezentoval slabší výber.

"Myslím, že máme výborné mužstvo. Sú v ňom skúsení chlapci z európskych klubov. Z extraligy vybrali tréneri pár najlepších, v tejto skladbe si môžeme trúfať na dobré umiestnenie. Myslím, že ani prvenstvo nie je nereálne. Pred časom som bol na Švajčiarskom pohári, mali sme tam mladé mužstvo a predsa sa podujatie vyhrali. Teraz sú v nominácii oveľa známejšie mená. Ide o to, ako sa k tomu postavíme. No a dôležité je, aby sa hráčom vyhýbali zranenia, predsa len pri väčšej záťaži sa zvyšuje riziko."

Do repre na "last minute"

Pozvánka do národného mužstva je zväčša pre športovca pozitívom. Hokejista Miroslav Lažo v nedeľu večer po súboji Košíc v Martine komentoval v našom denníku trebárs svoj víťazný gól v predĺžení, no o reprezentácii nepadlo ani slovko "Viem, že ešte po zápase v Martine som vám vravel, že cez prestávku trochu v klube potrénujeme, že sa na to celkom teším, ale krátko na to bolo všetko ináč. Cestou z posledného zápasu som sa z telefonátu dozvedel, že idem do reprezentácie. Potešilo ma to. Je to česť pre mňa, ale aj klub, do Košíc sme prišli neskoro v noci a už ráno som frčal do Bratislavy," neprekážalo tomuto útočníkovi, že do nároďáku sa dostal na "last minute".

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.