Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Laver rozplakal chvejúceho sa Federera

Sportnet|Publikované 29. jan 2006 o 23:00

Švajčiarsky tenista Roger Federer s problémami a silnými emóciami splnil úlohu obrovského favorita a vyhral 94. majstrovstvá ...

Švajčiar Roger Federer preberá pohár za víťazstvo vo finále Australian Open z rúk tenisovej legendy Austrálčana Roda Lavera (v strede). Federer zdolal Marcosa Baghdatisa z Cypru (vpravo) 5:7, 7:5, 6:0, 6:2. FOTO - REUTERS

Švajčiarsky tenista Roger Federer s problémami a silnými emóciami splnil úlohu obrovského favorita a vyhral 94. majstrovstvá Austrálie. Včera pred polnocou v Aréne Roda Lavera zdolal v štyroch setoch miláčika publika a veľké prekvapenie turnaja Cyperčana Marka Baghdatisa, zinkasoval tak ako ženská majsterka 1,22 milióna austrálskych dolárov a získal siedmy grandslamový titul, druhý v Melbourne. Prevzal ho z rúk legendárneho Roda Lavera a potom sa rozplakal ako malé dieťa. Je iba druhým človekom sveta, ktorý od Laverových čias zvíťazil na troch grandslamových turnajoch za sebou. Už iba Sampras dvíhal pohár vo Wimbledone, New Yorku a Melbourne.

Francúzka Amelie Mauresmová konečne prekonala priam kliatbu a odniesla si prvý titul veľkej štvorky z miesta, kde bola pred siedmimi rokmi vo finále. Jej úspech má však trpkú príchuť, lebo posledné dve belgické súperky zápasy vzdali.

Finále mužov

Roger Federer (1) - Marcos Baghdatis 5:7, 7:5, 6:0, 6:2

za 166 minút, esá 11:6, dvojchyby 6:2, nevynútené chyby 48:48, víťazné údery 50:34. Cyperčan sa pustil do svetovej jednotky bez strachu, zvolil náročný rýchly a útočný štýl, ktorý fungoval. Neomylne returnoval, obhadzoval, tvrdšie podával a donútil Švajčiara k chybám. Viedol 7:5, 2:0 a mal tri brejkbaly na 3:0. Nevyužil, stratil aj svoje podanie a za stavu 5:6 a 40:0 nedotiahol gem do tajbrejku. Prehral 11 hier za sebou a bol aj fyzicky na dne. Keď ho na začiatku štvrtého setu chytil kŕč, aj po vymasírovaní bolo jasné, že už priebeh nezvráti.

Finále žien

Amelie Mauresmová (3) - Justine Hardennová (8) 6:1, 2:0 a 30:0 - skreč

po 52 minútach pre žalúdočné problémy Hardennovej. Zápas mal jednoznačný priebeh. V prvom sete nebolo nič poznať na pohybe Belgičanky. Francúzka útočila, oveľa lepšie podávala, viedla už 5:0 a až po pritvrdení Hardennová odvrátila kanárika a mala loptu na 2:5. Aj na začiatku druhého setu sa pokúsila o zvrat, ale za stavu 0:2 zavolala lekára a po ďalších 2 fiftínoch vzdala. Bolo to časovo najkratšie finále v Melbourne v profesionálnej ére a na gemy najkratšie vôbec, jediné grandslamové skrečované v profesionálnej ére a šieste nedohraté vôbec. V Austrálii naposledy roku 1965 Buenová vzdala Smithovej v 3. sete pre kŕče. Mauresmová vyrovnala vzájomné skóre na 4:4.

Finále štvorhry mužov

Bob a Mike Bryanovci (1) - Martin Damm, Leander Paes (7) 4:6, 6:3, 6:4.

Americký pár stál piaty raz za sebou v grandslamovom finále, prvý raz vyhral v Melbourne a tretí raz gramdslamový titul. Vo výbornom a vyrovnanom zápase mal česko-indický pár na dosah senzačný úspech.

Finále mixu

Mahesh Bhupáti, Martina Hingisová - Daniel Nestor, Jelena Lichovcevová (6) 6:3, 6:3.

Je to jubilejný desiaty grandslamový titul pre košickú rodáčku vo štvorhre, prvý v mixe. Bhupáti, ktorý naposledy vyhral US Open s našou Hantuchovou, má 9. grandslamový titul, ale prvý v Austrálii vôbec. Bhupátí: ,,Martina za 2 - 3 mesiace dobehne špičku a budem prekvapený, ak nebude svetovou päťkou do Wimbledonu."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.