Štvrtok, 29. júla, 2021Meniny má Marta

Larsson za 71 sekúnd rozhodol o trpkom osude Bulharov

SITA|15. jún 2004 o 10:57

LISABON 15. júna (SITA) - Druhý pondelkový zápas C-skupiny na futbalových majstrovstvách Európy v Portugalsku Švédsko - Bulharsko (5:0) charakterizoval najmä triumfálny návrat útočníka Henrika Larssona ...

LISABON 15. júna (SITA) - Druhý pondelkový zápas C-skupiny na futbalových majstrovstvách Európy v Portugalsku Švédsko - Bulharsko (5:0) charakterizoval najmä triumfálny návrat útočníka Henrika Larssona na medzinárodnú scénu, ktorý tesne pred Euro 2004 zmenil svoje rozhodnutie ukončiť reprezentačnú kariéru a dvoma gólmi v priebehu 71 sekúnd zvýšil na 3:0 rozhodol o triumfe Švédov. Bývalý útočník Celtiku Glasgow zaznamenal vo svojom 75. medzištátnom zápase 26. a 27. reprezentačný gól kariéry. Severania "rozbili" Balkáncov na vrcholnom podujatí takmer presne po desiatich rokoch. V súboji o bronz na svetovom šampionáte 1994 v USA vyhrali Tri korunky 4:0 a ich súperi sa po zápase zmohli iba na konštatovanie, že už im chýbala potrebná motivácia. A Larsson bol gólovo úspešný už vtedy. Po presných zásahoch Brolina a Milda zvyšoval na 3:0.

"Nečakal som, že môj návrat bude taký úspešný," tešil sa 32-ročný Henrik Larsson. "S reprezentáciou som sa už pred dvoma rokmi lúčil a nikdy by mi nenapadlo, že ešte zažijem vo švédskom drese takýto nezabudnuteľný večer." Skvelý výkon obávaného kanoniera vyzdvihol aj jeden z dvojice švédskeho trénerského dua Lars Lagerbäck. "Mohol by som povedať, že je jednoduché byť trénerom mužstva, ak v ňom hrajú futbalisti ako Henrik Larsson. Víťazstvo si, samozrejme, vychutnáme, ale nesmieme lietať v oblakoch. Skupinu máme dobre rozohratú, ale bolo by predčasné vidieť sa vo štvrťfinále. V najbližšom zápase nás čakajú Taliani a na postup zo skupiny nutne potrebujeme získať ešte nejaké body," varoval švédsky kormidelník pred príliš veľkou eufóriou z hladkého víťazstva nad Bulharskom, piatym v doterajších deviatich vzájomných súbojoch. Na margo priebehu pondelkového zápasu Lagerbäck povedal, že bulharská kombinačná hra spôsobovala jeho tímu v prvom polčase problémy. "Po prestávke sa všetko zmenilo a hrali sme takmer perfektne," zdôraznil tréner Švédska, ktoré po štyroch neúspešných zápasoch na finálovom turnaji ME bodovalo v piatom konečne naplno.

Bulharský kormidelník Plamen Markov férovo ocenil súperov výkon: "Švédi si víťazstvo zaslúžili, ale gólový rozdiel bol pre nás príliš krutý." Zároveň vyzdvihol skvelý výkon Henrika Larssona. "Je skvelé nielen pre švédsky tím, ale aj pre svetový futbal, že Larsson prehodnotil svoje rozhodnutie a napokon na európskom šampionáte hrá," poznamenal so 46 rokmi druhý najmladší kormidelník na ME a zdôraznil, že ak by Larsson proti jeho tímu nenastúpil, stretnutie by sa vyvíjalo úplne inak.

Markov sa vo svojom hodnotení stretnutia vrátil aj k spornému momentu zo 6. minúty, keď sa švédsky obranca Teddy Lučič dostal v pokutovom území do kontaktu so stredopoliarom Marianom Christovom, avšak píšťalka anglického rozhodcu Mika Rileyho zostala nemá. "Zvyčajne nehodnotím výkony rozhodcov, ale všetci ste videli, čo sa stalo," poznamenal tréner Bulharska na margo sporného momentu z úvodu duelu.

Päťgólové víťazstvo nad Bulharskom je pre Švédov najvyšším v 44-ročnej histórii európskych šampionátov a zároveň prvým triumfom v úvodnom stretnutí významného turnaja od roku 1958.

Súvisiace články