Nedeľa, 13. júna, 2021Meniny má Anton

Langer: Sezóna v NHL je neistá, ale draft bude

Sportnet|5. feb 2004 o 22:30

Zápasy hokejového turnaja Vlada Dzurillu juniorov v Piešťanoch sleduje aj skaut tímu NHL Carolina Hurricanes WILLY LANGER (56 r.). Rodák zo Žiliny, kde strieľal góly v dorasteneckom tíme, žije od roku 1968 v Kanade. Hral hokej na univerzite, vyštudoval .


Villiam Langer s neodmysliteľnou cigarou. FOTO - AUTORZápasy hokejového turnaja Vlada Dzurillu juniorov v Piešťanoch sleduje aj skaut tímu NHL Carolina Hurricanes WILLY LANGER (56 r.). Rodák zo Žiliny, kde strieľal góly v dorasteneckom tíme, žije od roku 1968 v Kanade. Hral hokej na univerzite, vyštudoval ekonómiu a politické vedy. Spolupracoval s klubmi NHL Chicago, Toronto, Quebec, Detroit a posledných 11 rokov je v Hartforde, resp. Caroline, kde má na starosti európsky skauting.

V poslednom čase sa stále častejšie hovorí, že ak sa majitelia klubov NHL nedohodnú s hráčskou asociáciou NHL na novej kolektívnej zmluve, v budúcej sezóne zostanú kabíny mužstiev zavreté. Neohrozí to draft mladých hráčov v lete tohto roku?

„Nie, ten sa 26. a 27. júna 2004 v každom prípade uskutoční a hostiteľom bude v Raleighu práve náš klub Carolina Hurricanes. Asi nepoviem nič nové, že vyhliadky na jednotku draftu má ruský útočník Aleksandr Ovečkin."

O ktorého zo slovenských mladíkov bude najväčší záujem?

„Naisto o trenčianskeho obrancu Andreja Meszároša, ktorý hrá už v seniorskej reprezentácii. Ani Carolina sa k nemu nestavia nevšímavo."

Aké máte správy o možnom lock oute v NHL z vášho klubu?

„Nedobré. Majitelia klubov hrozia, že ak nedôjde k zníženiu platov hráčov, hrať sa nebude. Ročne strácajú dovedna desiatky miliónov dolárov a tlačia, aby aj v kluboch NHL prišlo k obmedzeniu nákladov na platy hráčov, ako je to v basketbalovej NBA. Hovorí sa o strope 30 - 35 miliónov dolárov pre jeden klub. Ako je známe, náklady najbohatších klubov sú dnes aj dvojnásobné."

Ako sa šetrenie prejavuje vo vašom klube?

„Carolina Hurricanes je výrazne stratová, mužstvo hrá slabo, bez vyhliadok na play off. Osemnásťtisícové hľadisko arény v Raleighu je na zápasoch poloprázdne. Pred mesiacom vymenili skúseného Dannyho Markova za mladíka Justina Williamsa z Philadelhie, rozdiel v plate medzi oboma hráčmi je takmer dva milióny dolárov. Navyše, Williams je perspektívny hráč. Hurricanes stavajú na mladých hokejistoch. Môže sa stať, že lock out bude trvať sezónu či dve - to by pre starších hráčov znamenalo koniec kariéry v NHL."

Jednako práve Carolina je príkladom, že štedro platený hokejista hrá v nižšej súťaži, nie?

„Prípad lotyšského brankára Artursa Irbeho je vskutku výnimočný. Hrdina tímu Hurricanes v sezóne 2001/02, keď mužstvo senzačne potiahol až do finále Stanley Cupu, upadol v ďalšom ročníku do nemilosti trénera Paula Maurica. V tejto zime klesol dokonca do druhej farmy v ECHL v Johnstowne, pričom plat podľa jednocestnej zmluvy má takmer tri milióny dolárov. Hovoril som s Irbem o záujme ruského tímu Lokomotiv Jaroslavľ, ale on odmietol, chce sa vrátiť do NHL. Do Caroliny prišiel v sezóne nový kouč Peter Laviolette, Irbeho šance stúpli."

Súvisiace články