Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Lamiová bežala na hrebeni rekordne

Katarína Lamiová s manželom. (Autor: Progress Promotion)
Danica Božová|Publikované 30. jún 2017 o 22:00

Bežci – vytrvalci sa stretli na behu s priliehavým názvom Nonstop beh hrebeňom Nízkych Tatier.

KOŠICE. Poslednú júnovú sobotu 2017 sa bežci – vytrvalci stretli na jubilejnom 25. ročníku horského behu s priliehavým názvom Nonstop beh hrebeňom Nízkych Tatier.

Trať podujatia, mimochodom najstaršieho vysokohorského behu na Slovensku, mala dĺžku 46,5 km, prevýšenie dosahovalo 2 300 m. Jej štart bol na Trangoške v nadmorskej výške 1 121 m, cieľ na Donovaloch.

Prechádzala najvyššími vrcholmi pohoria Nízke Tatry, bola veľmi náročná – ťažšia ako klasický cestný maratón.

Preto bola určená iba pre zdatných bežcov, ktorí absolvovali kvalitnú prípravu v horách.

Napriek všetkým týmto tvrdým podmienkam štartová listina obsahovala mená 222 pretekárov z rôznych kútov Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska.

V cieli organizátori privítali 191 bežcov, ktorí v horúcom počasí zvládli trasu v časovom limite.

Košičan Zvolánek strieborný

Trať najrýchlejšie zvládol Peter Fraňo z Brezna a zopakovaltak svoj triumf spred roka.

Oproti vlaňajšku sa zlepšil o 12 minút. Spoločnosť na stupni víťazov mu robili Košičan Richard Zvolánek a Poliak Kamil Jezzierski.

Na ďalších troch pozíciách v cieli organizátori privítali medailistov vo veteránskej kategórii od 40 rokov v poradí Július Kaľavský, Marcel Matanin, Milan Madaj.

Uznanie si zaslúži najmä prvý menovaný – Július Kaľavský z Margecian, reprezentujúci klub All4 Run.

V civile pôsobiaci ako učiteľ na Gymnáziu Alejová v Košiciach, víťaz aprílového horského maratónu v Chorvátsku, oproti minulému roku zrýchlil takmer o 16 minút.

Získal skalp olympionika Matanina i slovenského reprezentanta v skialpinizme Madaja, ktorý dobehol vlani pre ním.

Sympatický skromný bežec spomenul krízu, s ktorou bojoval v strednej časti trate.

„Teším sa z prvenstva, ale väčšiu pozornosť si zaslúžia výkony a činy iných. Absolutórium si zaslúži výkon celkovej víťazky Kataríny Lamiovej, ktorá bežala za náš klub All4 Run a fair play čin Mateja Orsága. Keď videl, že iný pretekár na trati má vážne zdravotné problémy, počkal pri ňom 15 minút a privolal na záchranu horskú službu.“

Horúčava jej problémy nerobí

Vo výbornej forme sa opäť predstavila Košičanka Katarína Lamiová, 34-ročná orientačná bežkyňa v tomto roku „boduje“ v konkurencii s bežkyňami – špecialistkami ako na bežiacom páse.

Po rovnocennom súboji s Keňankou v Stratenej koncom mája teraz získala skalp slovenskej reprezentantky v atletike a európskej medailistky v duatlone Petry Fašungovej.

K prvenstvu pridala nový traťový rekord. Rýchlejších od nej bolo iba 24 mužov.

Po návrate do Košíc sa k svojej premiére na tomto náročnom behu vyjadrila:

„Základ bol držať si svoje tempo a nedať sa strhnúť súpermi a súperkami. Petru som predbehla až v závere. Hoci ona má zabehnuté lepšie časy ako ja na 10 km i v klasickom maratóne, po dobehnutí uznala, že táto trať bola na ňu už pridlhá. Moja výhoda bola i to, že, na rozdiel od iných, nemám výrazné problémy s horúčavou. Tiež som využila skúsenosti orientačnej bežkyne z behov v teréne.“

Na otázku, ako sa pripravovala na tento beh, podala vysvetlenie:

„Na takéto preteky sa nedá natrénovať za pol roka. Zužitkovala som svoje dlhoročné skúsenosti a nabehané objemy kilometrov z minulosti.“

Psychická podpora sympatickej Katky bola i účasť jej manžela Michala na tomto behu.

Špecialista na horskú cyklistiku dobehol pri svojej premiére celkovo deviaty.

Spočiatku sa držal v čelnej skupinke, v závere trate však postupne strácal.

„Michal doplatil na neznalosť trate. Verím, že na budúci rok bude oveľa lepší,“ vysvetlil vyššie spomenutý veterán Július Kaľavský.

Autor: Danica Božová