Sobota, 27. február, 2021Meniny má Alexander

Lambiel sa našiel pod stromčekom

Majster piruet Stéphane Lambiel. (Autor: FOTO SITA)
Sportnet|Publikované 18. dec 2007 o 00:00

Predminulý víkend bolešte na dne. Minulý sa už dvojnásobný majster sveta vytešoval. Také je krasokorčuľovanie.

BRATISLAVA. „Je fajn skončiť ťažký rok s dobrým pocitom,“ rozplýval sa Stéphane Lambiel. Po víkendovom víťazstve vo finále lukratívnej krasokorčuliarskej série Grand Prix ISU rozdával rozhovory v angličtine, francúzštine, taliančine aj nemčine. V každom jazyku opakoval: „Práve som si dal najkrajší vianočný darček.“

Vo februári 2006 získal Švajčiar v turínskej Palavele olym­pijské striebro a teraz sa v nej stal víťazom prestížneho seriálu s víťaznou dotáciou 25–tisíc dolárov – po ročnej prestávke už druhý raz.

Donedávna bol psychicky na dne. Zo siedmich štvoritých toeloopov v tohtosezónnych pretekoch po siedmich spadol. Zmenil odskokovú techniku trojitého axla, s ktorým sa odmlada trápi, a zrejme si pritom pokazil techniku „štvoráka“. Hlava to nezvládla a pred týždňom na majstrovstvách Švajčiarska spadol vo voľnej jazde až trikrát.

„Je rozdiel medzi pretekmi a pretekmi. Vo Winterthure som bol – neviem prečo – unavený, “ tvrdil Lambiel v Turíne. „Tieto preteky ma vybičovali, bola na nich konkurencia ako na majstrovstvách sveta. Ale fakt je, že s víťazstvom na nich som nerátal.“

Ani v turínskej voľnej Lambiel v úvode neskočil štvoritého toeloo­pa a trojitého axla pretočil. Potom však jazdil hviezdne a vyhral. Ale len o chlp – Japonca Daisuka Takahašiho zdolal o 0,16 b. Denník Tribune de Geneve sa nechal uniesť a správe dal nadpis: „Lambiel ohromil ako v najlepších dňoch“.

Súvisiace články