Utorok, 22. júna, 2021Meniny má Paulína

Lacko pred Belgickom: Som pripravený

Sportnet|18. sep 2006 o 09:12

Keď vlani po daviscupovom finále Slovensko - Chorvátsko v Bratislave (2:3) skončil tenisovú kariéru Karol Kučera a ďalší náš reprezentant Karol Beck dostal dvojročný dištanc za pozitívny dopingový test, nehrajúci kapitán Miloš Mečíř musel pri doplnení ..

Lukáš Lacko (vpravo) absolvoval daviscupovú premiéru vo februári tohto roku po boku skúseného Michala Mertiňáka v zápase štvorhry v Čile. Naša dvojica podľahla dvojici Gonzalez, Massú v štyroch setoch. Lacko potom získal jediný bod Slovenska v záverečnej dvojhre s Garciom. FOTO - TASR/AP

Keď vlani po daviscupovom finále Slovensko - Chorvátsko v Bratislave (2:3) skončil tenisovú kariéru Karol Kučera a ďalší náš reprezentant Karol Beck dostal dvojročný dištanc za pozitívny dopingový test, nehrajúci kapitán Miloš Mečíř musel pri doplnení tímu siahnuť medzi juniorov. Talentovaný piešťanský rodák LUKÁŠ LACKO (18) si premiéru v Davis Cupe odbil vo februárovom zápase 1. kola svetovej skupiny v Čile a do nominácie sa dostal aj na barážový zápas s Belgickom v Bratislave. Včera napoludnie si v Sibamac aréne zatrénoval s našou jednotkou Dominikom Hrbatým, potom pristal na rozhovor.

Čakali ste, že sa dostanete do Mečířovho výberu proti Belgicku?

"Pravdupovediac áno. Zaraďuje ma sem rebríčkové postavenie a myslím si, že do súčasnej reprezentácie patrím aj výkonnostne."

Naposledy ste hrali na antukovom turnaji v Bukurešti, z kvalifikácie ste sa nedostali do hlavnej súťaže. Aká je forma?

"V posledných dvoch mesiacoch hrám dobre. Po zápase v Čile som si na turnaji v Záhrebe zranil členok, dva mesiace som nemohol behať, a po návrate na kurty mi chvíľu trvalo, kým sa znova uchytím. Darilo sa mi na júnovom turnaji v Prostějove a odvtedy sa zlepšujem. Bude záležať na kapitánovi Mečířovi, koho v zápase s Belgickom vedľa Hrbatého postaví. Ja budem pripravený."

Prvý raz ste v Davis Cupe reprezentovali v Čile. Aký vidíte rozdiel v porovnaní s nadchádzajúcim súbojom proti Belgicku?

"V Rancague som zažil premiéru v súťaži, ale teraz ma čaká domáca premiéra. Toto bude určite náročnejší zápas. V Čile som nastúpil na dvojhru, keď už bolo o všetkom rozhodnuté. Teraz môže byť ešte všetko otvorené."

Nie ste trémista?

"V predchádzajúcich dôležitých zápasoch sa mi to nestalo. Nebývam nervózny. V Čile sme hrali pred dvanásťtisíc divákmi, vo štvorhre sme nastúpili proti olympijským víťazom Massúovi s Gonzalezom."

Trúfate si aj na päťsetový zápas, hoci na turnajoch také nehráte?

"Päťsetové stretnutie som zatiaľ odohral iba v tréningu. No keďže nehráme na antuke a v hale nebude páľava 40 stupňov, neobávam sa kondičných problémov."

Čo vám dalo účinkovanie v Davisovom pohári. Cítite sa iný, lepší hráč?

"Vtedy som prvý raz nastúpil v zápase proti hráčom svetovej päťdesiatky a keď som aj neskôr hral na challengerových turnajoch proti rebríčkovo vyššie postaveným tenistom, videl som, že sa s nimi dá hrať. Že nie sú neporaziteľní. To ma poháňa v príprave, aby som sa zlepšoval a postupoval v rebríčku vyššie. Veľa mi dávajú aj daviscupové tréningy s Dominikom Hrbatým, snažím sa vždy hrať naplno."

V Čile ste nastúpili ako 356. hráč svetového rebríčka, za sedem mesiacov ste postúpili o 148 miest. Ktoré víťazstvo na turnajoch si ceníte najviac?

"V americkom Binghamptone som na tvrdom povrchu zdolal známeho Austrálčana Petra Luczaka, ale ešte viac si cením výhru na antuke v Prostějove nad Nemcom Denisom Gremelmayrom, ktorý bol v tom čase okolo stovky v ATP."

Ktorý je váš obľúbený povrch?

"Body do rebríčka som získal asi rovnako na antuke a na harde. Tvrdý povrch mi je o niečo bližší."

Kde vidíte vo svojej hre najväčšie rezervy. Na čo sa v príprave zameriavate?

"Rezervy mám vo všetkom. V úderoch, technike, taktike. Dôležité je, aby som mohol hrať ťažké zápasy s lepšími hráčmi ako som ja. V Národnom tenisovom centre mám dobré podmienky na zlepšovanie i skúsených trénerov."

Máte tenisový vzor?

"Na Švajčiara Rogera Federera sa neviem vynadívať. Je priam dokonalý."

Belgičania nastúpia v Bratislave ako favoriti s tromi hráčmi z prvej stovky svetového rebríčka. Kade by v zápase s nimi mohla viesť cesta k trom bodom?

"Budeme sa spoliehať, že Domino Hrbatý sa vyhecuje v domácom prostredí, ako to len on vie, a zaboduje v oboch svojich singloch. Na tretí bod máme potom ešte tri zápasy. Verím, že vyhráme 3:2."

Videli ste už hrať belgických tenistov?

"Naposledy v Bukurešti som sledoval Christopha Rochusa. Na nižších challengerových turnajoch sa s nimi nestretávam. Oliviera Rochusa som videl iba v televízii a o Kristofovi Vliegenovi viem len z počutia. Pozriem si ich tréningy v Bratislave."

Odkedy ste v mládežníckych rokoch začali registrovať zápasy Slovenska v Davisovom pohári?

"Už ako žiak som chodil s otcom do bratislavskej haly Incheby na zápasy svetovej skupiny. Nezabudnuteľný je pre mňa televízny prenos z barážového súboja Slovensko - Čile v Prešove v roku 2001. Hrbatý v ňom senzačne obrátil vývoj stretnutia s Marcelom Riosom z 0:2 na konečných 3:2 a náš tím sa zachránil v elitnej skupine. Predstavoval som si, že aj ja raz budem reprezentovať Slovensko. Ten čas prišiel."

Vašou záľubou sú autá, počas maródky s členkom ste si tento rok na jar urobili vodičský preukaz. Kedy sa preveziete na vlastnom aute?

"Zišlo by sa mi, aby som sa z Bratislavy častejšie dostal domov k rodičom, k sestre. Vyhliadol som si Peugeot 207, azda to zvládnem."

Aktuálne ste na 208. mieste svetového rebríčka. Váš cieľ?

"Dostať sa do stovky. Potom sa uvidí. No možno sa tam nikdy nedostanem. Ktovie. Verím, že keď budem zdravý, splním si svoje sny. Tenis ma baví, chcem mu odovzdať všetko."

Vizitka Lukáša Lacka

Nar. 3. 11. 1987 v Piešťanoch

Hráč Národného tenisového centra v Bratislave

Držanie rakety: pravák, obojručný bekhend

Najväčší úspech: finále challengerového turnaja v Binghamptone

Rebríček ATP: 208. (najvyššie v kariére)

Premiéra v Davis Cupe: v zápase v Čile vo februári 2006

Súvisiace články