Piatok, 16. apríla, 2021Meniny má Dana, Danica

Ľ. Bartečko mieri zo severu pod Alpy

Ľuboš Bartečko. Zo Švédska sa presúva do Švajčiarska. (Autor: archív)
Sportnet|25. jún 2009 o 00:00

Medzi slovenských hokejových reprezentantov, ktorí sa rozhodli v medzisezónnom období zmeniť farbu dresu, patrí i Ľuboš Bartečko. Kapitán národiaku na ostatných MS odchádza zo Švédska a smeruje do Švajčiarska. Dohodol sa na ročnom kontrakte s tunajším špi

čkovým klubom SC Bern.

KOŠICE. Skúsený legionár, ktorý si okúsil dosiaľ pôsobenie nielen v Elitserien, ale tiež v slovenskej aj českej extralige či v NHL a ruskej najvyššej súťaži, sa postaví voči novej výzve.

Pozdávala sa mu komunikácia

Tridsaťdvaročný kežmarský rodák sa dostal na súpisku tímu, ktorý v uplynulom ročníku vyhral základnú časť NLA. V predošlých štyroch ročníkoch bol výraznou oporou švédskeho celku Lulea. Tam patril tento útočník, ktorý si vychutnal zlato aj striebro na MS, medzi ťahúňov. Prečo nepokračuje na severe Európy - lákalo ho nové dobrodružstvo? " Asi áno. Samozrejme, rád by som zostal v Lulee, ale asi som už potreboval zmenu prostredia, iný štýl a atmosféru," rozhovoril sa borec, ktorý sa pýši 257 odohranými zápasmi v NHL v drese St. Louis a Atlanty. Východniar priznal, že s predstaviteľmi v doterajšom pôsobisku sa vôbec nebavil o ďalšej spolupráci. "Mal som schôdzku s manažérom klubu ešte vlani okolo Vianoc. Vtedy mi naznačil, že je záujem o moje služby, ale to bolo všetko z ich strany. Tak som si začal hľadať niečo iné," informoval hokejista, ktorý sa môže pýšiť i tým, že je majstrom Ruska v drese Dinama Moskva spred štyroch rokov. "S manažérom Bernu sme boli v kontakte asi mesiac, niekoľkokrát sme si telefonovali. Rovnako tak s trénerom. Pozdávala sa mi ich komunikácia a rovnako ambície klubu. Nepopieram, že pri mojom rozhodnutí zavážilo i to, že manželke aj deťúrencom sa krajina helvétskeho kríža páčila pri návšteve počas šampionátu. Navyše syn Dominik môže navštevovať americkú školu v Berne," riekol Bartečko.

Skúsenosť, hoci trpká

Popredný klub pod Alpami očakáva od Slováka uplatnenie kvalitnej hry, to, že vnesie do štýlu technickú zručnosť, bojovnosť, nasadenie a skvelé korčuľovanie. Koniec koncov, naši hráči sa tu prezentovali dosiaľ v dobrom svetle, napríklad Radoslav Suchý, ďalší Podtatranec. Tiež preto rokovania boli korektné. "S Radom som hovoril o tomto rozhodnutí a teší ma, že konečne po dlhšom čase si zahrám proti nemu. No radšej by som bol, keby sme hrali v jednom mužstve. Bern a Zürich sú blízko od seba, a tak sa môžeme stretávať často." Je jasné, že náš zástupca si bude musieť privyknúť na nové prostredie a iný herný štýl, než aký vyznával v Elitserien. "Tunajšiu ligu vôbec nepoznám, len z rozprávania Rada a viacerých iných chalanov. Dúfam, že mi bude švajčiarsky hokej vyhovovať," vyjadril presvedčenie tento svetobežník. Prirodzene, neobišli sme ani sklamanie na MS a jeho názor na budúcnosť v štátnom drese. "V mysli sa mi občas objavia spomienky, ale treba sa už pozerať dopredu. Myslím si, že nie stále môže mať športovec úspech. Je obdobie, keď je na vrchole a potom zase dolu. Práve tú druhú periódu sme prežili. Bola to pre mňa ďalšia skúsenosť, hoci trpká. Ak by sa ma niekto opýtal, či som oľutoval, že som tam išiel, tak poviem: Vôbec nie! Práve naopak. Nazdávam sa, že tréner Filc robil veľmi dobrú prácu, Nedomnievam sa, že by výmena za zahraničného kouča vyriešila nejaký problém. Tréner Filc je osobnosť, pozná všetkých hráčov a verím, že v budúcnosti dá dokopy dobrý tím. Ak niekedy dostanem pozvánku do repre, tak ju veľmi rád prijmem. Pravdaže, rád by som štartoval i na olympiáde, ale netreba predbiehať..."

Súvisiace články