Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Kydanie treba brať jedným uchom dnu a druhým von

Milan Jurčina. Chystá sa na arbitráž. (Autor: sita)
Sportnet|Publikované 22. júl 2009 o 22:00

Pôvodne mala byť arbitráž v NHL koncom tohto týždňa, ale uskutoční sa 28. júla. Tento súd je nepríjemnou záležitosťou pre hráčov aj kluby. Ak však manažéri a hokejisti nenájdu spoločnú reč pri uzatvorení kontraktov, nedá sa mu vyhnúť. Pokiaľ sa nič neočak

ávané nestane, nevyhne sa mu ani slovenský legionár Milan Jurčina.

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. V Toronte by sa malo rozhodnúť o tom, koľko zarobí tento dobre stavaný bek v ďalšom ročníku.

Páči sa mu tam

Odchovanec Liptovského Mikuláš a slovenský reprezentant naposledy pôsobil vo Washingtone. "Tento klub sa mi pozdáva, zvykol som si a páči sa mi tu. Preto by som nerád opustil jeho farby," povedal obranca, ktorý do Capitals prišiel v sezóne 2006/2007 z Bostonu. Klub z hlavného mesta USA si udržal na nášho zástupcu práva a ponúkol mu kvalifikačný kontrakt. Avšak návrh na minimálne zvýšenie platu sa mu nepozdáva, odmietol ho. "Nebudem hovoriť konkrétne čísla, ale požadujem dvojnásobný zárobok v porovnaní s uplynulým ročníkom," vyrukoval s farbou bez okolkov hráč, ktorý sa v pondelok hotuje na odlet do Kanady. "Nie som z toho nervózny." Je možné, že sa arbitráži obe strany vyhnú. To vtedy, ak by Washington pristal na predstavu Jurčinu, prípadne by mu ponúkol inú prijateľnú zmluvu. "Dá sa tak učiniť aj pri vstupe do súdnej miestnosti. Nikdy nie je neskoro." Inak, na súde musí byť hráč prítomný a klub zastupuje generálny manažér. Každý hokejista dostane prideleného právnika na obhajovanie záujmov, ktorému dá agent podklady. "Ja nebudem hovoriť nič, len počúvať."

Arbitráž je o praní špinavej bielizne

Arbitráž nie je vôbec príjemná udalosť. Predstaviteľ klubu kydá na hráča, aký je slabý, akú mal zlú bilanciu a obhajca hokejistu zase argumentuje jeho schopnosťami a neschopnosťou manažmentu. Pritom v ďalšom období musia klub i hráč spolupracovať. "Špinu, ktorá sa tu vynorí, treba brať jedným uchom dnu a druhým von a nič si z toho nerobiť. Ide iba o peniaze, o nič iné." Najprv malo byť v Toronte do dvadsať aktérov, teraz je ich menej. Jurčina zostal jediným Slovákom. "Rozhodnutie arbitrážneho súdu musia akceptovať hráči aj kluby. Odvolanie neexistuje. Spravidla sa sudca prikloní na stranu hokejistov, pričom vychádza z rôznych štatistík a porovnávania jednotlivcov. Pokiaľ viem, tak takúto procedúru absolvoval Laco Nagy. Čítal som jeho zážitky, takže asi približne viem, čo ma čaká. Arbitráž nemajú radi ani generálni manažéri," poznamenal Jurčina, ktorý v minulom ročníku zvládol 93 zápasov (5+11) a dovedna v NHL odohral 275 duelov (14+32). "Nazdávam sa, že už som sa v zámorí aklimatizoval, preto moje výkony išli kvalitou hore," hodnotil svoje účinkovanie borec, ktorý sa v budúcej sezóne mieni ešte viac presadiť a potom aj pomôcť slovenskému národiaku zvládnuť reparát na ZOH.
Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.