Nedeľa, 28. február, 2021Meniny má Zlatica

Kuzminová už vo Vancouvri zmietla súperky fantastickým behom

Zľava: Daniel Kuzmin, Anastasia Kuzminová a šeftréner biatlonu Juraj Sanitra vo februári 2010 vo Whistleri. (Autor: archív TASR)
Miloslav Šebela|Publikované 10. feb 2014 o 16:50

Vancouverská olympiáda sa premenila na slovenskú najúspešnejšiu v zime už po prvom dni.

BRATISLAVA. Usmievavá Anastasia Kuzminová premenila svoj prvý olympijský štart vo Vancouvri 2010 na zlato. Získala si sympatie i obdiv za to, ako skvele zvládla olympiádu, hoci mesiac pred jej štartom ju zrazila dole zlomená kosť v ľavej ruke.

Zlatá Nasťa

Bol to malý zázrak. Niečo vyše mesiaca od zlomeniny kostičky v ruke, v daždi a po zbabranom prvom výstrele získala Anastasia Kuzminová zlato v rýchlostných pretekoch.

Po nepresnom výstrele na medailu ani len nemyslela. „To som si ani nevedela predstaviť, že by som to mohla vyhrať. Pri trestnom kole som sa burcovala – Nasťa nie je koniec,“ vravela pred štyrmi rokmi v cieli.

Súperky zmietla fantastickým behom. Od Nemky Neunerovej bola rýchlejšia o jeden a pol sekundy. Zdolala aj biatlonistky so stopercentnou streľbou.

„V tých pretekoch do seba všetko zapasovalo. Od vlastných schopností, presvedčenia aj trocha šťastia. Boli sme pokojní, nepatrili sme medzi favoritov, aj to prispelo k tomu, že to zvládla veľmi uvoľnene,“ spomína biatlonový tréner Juraj Sanitra.

Skvele naladená a stále v psychickej pohode zvládla o tri dni aj stíhacie preteky, kde vybiehala pred súperkami s náskokom. Zo striebra mala ešte väčšiu radosť.

Oddýchnutá

Dnes vraví, že pred olympiádou na medaily nemyslela.

„Nemyslela som na ne. Ak sa podarí, tak budem rada, hovorila som si, a keď nie, nič to,“ spomína Kuzminová na vancouverské úspechy. Priznáva, že oddýchnutá prišla aj vďaka tomu, že mesiac pre zlomenú kostičku nemohla súťažiť, oddýchla si od pretekov. Hoci priamo po úraze bola v neistote, či olympiádu vôbec stihne.

„Na Vancouver nemôžem zabudnúť. Na všetky olympiády som odchádzal s vierou vo vlastné sily, ale že získame až tri medaily, to som nečakal. Postupne, ako sa všetko vyvíjalo, som však začal veriť, že by ich mohlo byť viac ako jedna,“ vraví tréner Juraj Sanitra.

Bronzový Hurajt

Počas hier stále siahal na medailu Pavol Hurajt. Silné výkony ho posúvali do desiatky najlepších. V šprinte a v individuálnych pretekoch mu medaila tesne unikla. Naplno zažiaril pri poslednom štarte.

V hromadných pretekoch trafil všetkých 20 terčov a z poslednej streľby dokonca vybiehal ako líder. Získal bronz. Počas celej olympiády mal výnimočnú formu – zo 70 terčov netrafil iba päť.

„Paľo patrí aj dnes medzi excelentných strelcov. Ale vo Vancouvri bol základ úspechu, že sme vyladili jeho bežeckú formu. Celá príprava bola výborne naplánovaná a Paľo dosiahol vrchol síl práve vo Vancouvri,“ spomína Sanitra.

Biatlonisti ukázali na hrách zdravé sebavedomie a silnú psychiku. „Musí to vychádzať aj z formy a výsledkov a u Nasti i Paľa náznaky a impulzy už pred olympiádou naznačovali, že by mohli dopadnúť veľmi dobre.“

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články