Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Kuzminová minula štyri terče a je bez medaily

Anastasia Kuzminová minula v pretekoch na 15 kilometrov štyri terče. (Autor: TASR)
Sportnet|Publikované 14. feb 2014 o 13:20

Už svoje druhé zlato získala v pretekoch na pätnásť kilometrov Bieloruska Daria Domračevová.

  • Preteky na 15 kilometrov vyhrala Bieloruska Domračevová, druhá skončila Švajčiarka Gasparinová a tretia Bieloruska Skardinová
  • Anastasia Kuzminová dobehla na 27. mieste, Gereková 50., Chrapánová 59., Poliaková.

((fotogaleria))

ČERVENÁ POĽANA. Olympijskou víťazkou vytrvalostných pretekov žien na 15 km v Soči sa stala Bieloruska Daria Domračevová.

Pre 27-ročnú rodáčku z Minska je to v Rusku už druhá zlatá medaila. Predtým triumfovala v stíhacích pretekoch.

Striebornú medailu si vybojovala Švajčiarka Selina Gasparinová, bronz získala ďalšia Bieloruska Nadežda Skardinová.

Zo slovenskej štvorice sa tentoraz nepresadila ani jedna, Anastasii Kuzminovej patrilo 27. miesto (+4:54,5), Jane Gerekovej 50. priečka (+7:01,2), 59. skončila Martina Chrapánová (+8:40,9) a 66. Terézia Poliaková (+10:00,2).

V hre o medaily bola aj v štvrtej streľbe

"Uvedomovala som si, že pre úspech bude potrebné odstrieľať čisto. Na tejto najdlhšej trati je streľba veľmi dôležitá. Na mojom výkone sa odzrkadlila aj únava. V dejisku zimných olympijských hier som s prípravou už dva týždne," povedala pre RTVS Kuzminová.

"Dosť mi prekáža aj to, že preteky sú vždy večer - celý deň čakáte na štart a nemáte veľa času na oddych. Problémy mi robili aj veľké kopce, ktoré bolo treba zdolať v každom kole," dodala Kuzminová.

"Zhrnula by som to tak, že za môj výsledok vo vytrvalostných pretekoch môžu únava a zodpovednosť, ktorú som cítila. Bežala som do cieľa s kameňom na srdci, aspoň v závere som sa snažila pridať, aby som dosiahla čo najlepší čas," povedala Kuzminová.

Jana Gereková sa pokúšala o prerod, dosiaľ v Soči nejakú radosť z výsledkov nezažila. "Asi mi v závere chýbali sily, keď som nastrieľala až tri trestné minúty. Naozaj neviem, čo sa udialo, niekedy ťažko určiť príčinu. Únava pramenila z trate, rozbitá bola hlavne v točivých pasážach."

Domračevovej tretia medaila

Teplé počasie a práve otázna kvalita tratí, ich mäkkosť, či tvrdosť a z toho vyplývajúce mazanie lyží riešili servisné tímy.

Najdlhšia disciplína pre ženy, vytrvalostná pätnástka, si vyžadovala okrem streľby aj optimálne rozložený beh s rovnomerným tempom.

Všetko najlepšie zvládla práve Domračevová. Vo veku 27 rokov nazbierala vo svojej kariére už tri olympijské medaily, po bronze spred štyroch rokov vo vytrvalostných pretekoch pripojila zlato v Soči v stíhačke a teraz na vytrvalostnej 15 km trati.

Na strelnici urobila len jednu chybu na 9. terči, vynikajúco bežala a po čistej záverečnej položke bolo zrejme, že na ňu nikto už nedozrie.

Výsledky - biatlon - 15 km žien

Vytrvalostné preteky žien na 15 km: 1. Daria Domračevová (Biel.) 43:19,6 min (1 trestná minúta), 2. Selina Gasparinová (Švaj.) +1:15,7 min (0), 3. Nadežda Skardinová (Biel.) +1:38,2 (0), 4. Gabriela Soukalová (ČR) +1:57,5 (2), 5. Anais Bescondová (Fr.) +2:14,4 (2), 6. Veronika Vítková (ČR) +2:26,4 (1), 7. Julia Džimová +2:30,3 (1), 8. Olena Pidgrušná (obe Ukr.) +2:39,9 (1),...27. Anastasia Kuzminová +4:54,5 (4), 50. Janka Gereková +7:01,2 (5), 59. Martina Chrapánová +8:40,9 (5), 66. Terézia Poliaková (všetky SR) +10:00,2 (6).


Online prenos sme ukončili

16:24 "Na poslednej streľbe som cítila zodpovednosť, bola som už aj dosť unavená," povedala po pretekoch Kuzminová pre RTVS. "Po nule by som do cieľa letela, ale s tými chybami som dobiehala ako s kameňom na srdci," dodala Kuzminová.

16:12 Preteky stále pokračujú a naše sa prepadávajú poradím v cieli. Anastasia Kuzminová je momentálne v cieli na 18. mieste, Jana Gereková na 32.

kuzmina_sita3_600.jpg

Anastazia Kuzminová počas pretekov na 15 kilometrov.

FOTO: SITA

16:00 Anastasia Kuzminová dobehla do cieľa priebežne na 15. mieste. Na Domračevovú stratila v cieli takmer päť minút. Kuzminová dosiahla priebežne šiesty čisto bežecký čas.

15:55 Na strelnici chybujú aj ďalšie slovenské pretekárky a medzi najužšiu svetovú špičku sa tak dnes ani jedna z nich nedostane.

Na medailu nedosiahne ani Češka Vítková. Medailu nezískala ani Gabriela Soukalová. Bielorusky vďaka Skardinovej získali aj druhé medaily.

15:53 Anastasia Kuzminová na poslednej streľbe ešte bojovala o medailu, ale minula tri terče a to ju stojí umiestnenie medzi najlepšími.

15:48 Do cieľa dobehla Darja Domračevová a pravdepodobne opäť získa zlatú medailu, bežala fantasticky a ani jedna chyba na strelnici ju nezastavila. Tora Bergerová na Domračevovú stratila takmer štyri minúty.

15:45 Do cieľa dobehla Ruska Oľga Zajcevová, nezastrieľala však dobre a vyradila sa tak z boja o medaily. Jeden terč na poslednej položke minula aj Češka Vítková.

15:43 Anastasia Kuzminová na tretej streľbe opäť zastrieľala čisto a pokračuje v boji o pozície v prvej desiatke. Na líderku Domračevovú stráca 40 sekúnd. Ak by Kuzminová neminula v druhej položke jeden terč, bola by prvá. Takto je na desiatom mieste.


15:40 Darja Domračevová dnes opäť skvele beží a trafila aj posledných päť terčov a beží za ďaľšou zlatou medailou. Bojuje s ňou stále Češka Gabriela Soukalová. Jana Gereková je po druhej streľbe na nádejnom 15. mieste.

15:33 Bezchybná na prvej streľbe bola aj druhá Slovenka Jana Gereková. Anastasia Kuzminová na druhej streľbe poslednú ranu minula a trestná minúta ju tak posunula z prvého miesta po prvej streľbe až na desiate.

15:31 Kuzminová je na prvom medzičase po prvej streľbe na priebežne prvom mieste pred Gabrielou Soukalovou. Na nasledujúcom bežeckom medzičase je potom štvrtá.

15:27 Anastasia Kuzminová pri prvej streľbe nechybovala a v pretekoch pokračuje bez trestnej minúty, ktorú za minutý terč dostávajú pretekárky počas tejto disciplíny automaticky.

kuzmina1_600.jpg

15:23 Na druhej streľbe Domračevová urobila prvú streleckú chybu, Soukalová naopak počas prvej streľby nezávahala ani raz.

15:19 Na trati už je aj naša reprezentantka Anastasia Kuzminová. Zatiaľ výborne beží Češka Soukalová.

kuzmina_600.jpg

15:14 Darja Domračevová zastrieľala počas prvej streľby bez chyby a ako jediná z doterajších pretekárok s medzičasom pod deväť minút sa dostala do vedenia. Tora Bergerová hneď na počas prvej streľby jeden terč minula.

15:08 V tejto disciplíne sa Anastasii Kuzminovej v prebiehajúcej sezóne darilo. V úvodných pretekoch Svetového pohára vo švédskom Östersunde obsadila druhú priečku za Češkou Gabrielou Soukalovovu, keď stratila iba 1,2 sekundy.

V druhých v nemeckom Ruhpolding skončila tesne za prvou desiatkou. "Aj v ďalších pretekoch sa pokúsim zabojovať o medailu," povedala Kuzminová.

15:00 Na trať vybehla prvá pretekárka, bola ňou Ukrajinka Valj Semerenková.

semerenko_600.jpg

14:59 Medzi najväčšie favoritky súťaže biatlonistiek na 15 kilometrov patria Češka Soukalová, Nórka Bergerová a Bieloruska Domračevová.

Dnes čaká na pretekárky streľba celkom štyrikrát, dve v ľahu a dve v stoji.

14:49 Dnešná disciplína posúva biatlonový program do druhej polovice. Prenos vysiela Dvojka RTVS. "Naše ďalšie želiezko je aj Jana Gereková," povedal pred súťažou Ivor Lehoťan.

14:41 Biatlon dnes na olympiáde v Soči pokračuje pretekmi žien na 15 kilometrov. Do okruhu favoritiek opäť patrí aj Slovenka Anastasia Kuzminová. Rovnako štartujú aj ďalšie tri Slovenky Gereková, Poliaková a Chrapánová.

Štartové číslo, meno pretekárky a čas štartu

Autor: Sportnet

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.