Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Kurt (s)chválil aj kontrolór

Takto sa kurt v NTC pripravoval. (Autor: TASR)
Sportnet|Publikované 19. apr 2007 o 22:00

Kurt pre Pohár federácie je postavený čistejšou technológiou. Škvarovú vrstvu nahradilo drvené kamenivo.

BRATISLAVA. Ešte skôr ako samotné tenistky v príprave na víkendový Pohár federácie boli v plnej permanencii stavitelia antukového kurtu.

Po prvý raz na Slovensku v hale bol postavený čistejšou technológiou, tradičnú škvarovú vrstvu pod antukou nahradilo drvené kamenivo. Stavbu mala na starosti slovenská firma Sporter, ktorá už postavila niekoľko desiatok kurtov, no akcia takéhoto významu bola pre ňu prvá. „Išlo hlavne o dosť rýchlu stavbu s vysokým dôrazom na kvalitu, ale závažnejšie problémy neboli. Po odskúšaní povrchu kapitán slovenského tímu povedal, že nie je potrebné robiť nijaké úpravy," povedal konateľ spoločnosti Martin Černák, sám bývalý tenista.

Navrhované technické riešenie muselo byť odobrené Medzinárodnou tenisovou federáciou a aj poslednú kontrolu mal na starosti jej supervízor. Ak by povedal nie, boli by z toho problémy a slovenské fiasko. „Pre nás to bola asi najväčšia neistota, lebo sme presne nevedeli, čo všetko si bude všímať, aká je prípadná tolerancia. Kurt pochválil, povedal, že nijaký problém nevidí."

Ak sa kurt osvedčí, možno ho budú stavať aj v septembrovej baráži Davis cupu o postup do svetovej skupiny. Očakáva sa, že proti Kórejskej republike si naši hráči zvolia antuku. „Boli by sme radi, už teraz je spokojnosť možno väčšia, ako sme čakali.“

Celá hrúbka vrstvy kurtu je len 15 cm. Leží na povôdnom tvrdom povrchu prekrytom fóliou. Na nej sú dve vrstvy drvených kameňov, len tri centimetre tvorí antuka. Na príprave projektu sa najprv podieľali dvaja architekti a skúsený technik, priamo na mieste ho necelých šesť dní nepretržite stavalo 7 až 8 ľudí. Jeho odinštalovanie by sa malo dať stihnúť za jeden deň.

Kurt má svoje špecifiká. Limitujúca hrúbka 15 centimetrov nedovoľuje štandardné ukotvenie čiar. Aj problém, že voda, ktorou sa antuka kropí, nemá kam odtekať, sa musel vyriešiť. Vodu je treba citlivo dávkovať, aby stihla vyschnúť.

Dvorec potrebuje dennodenný dozor, v noci sa musí strecha zaťahovať, ale cez deň musí kurt vyschnúť.

Riešiť sa musel aj problém, že na jeho malú časť nikdy priamo nezasvieti slnko. „Máme tam nepretržitý dozor, minimálne jedného odborníka, ktorý upravuje dvorec. Sieťovačkou, kefou, doplňuje antuku, čistí čiary, kropí antuku. V noci nemusíme robiť nič. Máme dohodnuté, že cez zápas sa bude kurt upravovať počas minútovej prestávky medzi každým druhým striedaním strán," dodal Martin Černák.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.