Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Kurilla: Ku košickému basketbalu mám vzťah

Sportnet|Publikované 26. mar 2009 o 23:00

CHCE NAJMÄ POZDVIHNÚŤ TÍMOVÉHO DUCHAV košickom mužstvom basketbalovom klube už zametajú novou metlou. Funkcionári Slávie TU nahradili doterajšieho

CHCE NAJMÄ POZDVIHNÚŤ TÍMOVÉHO DUCHA

V košickom mužstvom basketbalovom klube už zametajú novou metlou. Funkcionári Slávie TU nahradili doterajšieho kormidelníka Jozefa Rešetára mladou krvou - Ivanom Kurillom. Premiéra nového kouča na lavičke úspešná nebola, favorizované Komárno nedalo technikom šancu.

KOŠICE. Kurilla vedie Košice od pondelka a už v stredu ho čakala prvá skúška. Hneď u najťažšieho súpera v skupine o 7.-12. miesto a rozdiel v kvalitách oboch tímov sa potvrdil. Nič na tom nezmenila ani trénerská rošáda, celok z južného Slovenska triumfoval hladko 100:61.

V tretej štvrtine len tri body

"Chceli sme ísť za víťazstvom, zabojovať. Žiaľ, súper bol veľmi dobre strelecky disponovaný. Mali sme vykrývať pozície ich strelcov, ale bol s tým problém. Vynechával nám aj obranný doskok, aj to rozhodlo o výhre Komárna," zhodnotil svoj prvý zápas na košickej lavičke tréner Ivan Kurilla. Jeho zverenci vybuchli najmä v tretej štvrtine, keď dosiahli len žalostné tri body a prehrali ju 3:30. "Škoda tejto časti hry, nezvládli sme ju. Musíme to rozanalyzovať, aby sme v ďalších zápasoch, ktoré pre nás budú dôležitejšie, nedostatky odstránili. Keď som sledoval štatistiky, videl som dlhodobý problém Košíc so stratenými loptami, čo sa potvrdilo aj Komárne."

Pomáhali Spišiakom, teraz opačne

Ambiciózny zástupca mladej trénerskej generácie je známy svojou prácou s mládežou Spišskej Novej Vsi. Tá mu vyniesla dvakrát po sebe prestížne ocenenie Mládežnícky tréner roka. Výzvou prezentovať sa v najvyššej súťaži nepohrdol, hoci sezóna sa už míľovými krokmi blíži k záveru. Musel dlho zvažovať, či prijať ponuku žlto-modrého tábora? "Spišská Nová Ves má spoluprácu s Košicami už niekoľko rokov. Keď Spišská postupovala do extraligy, Košičania pomáhali nám. Teraz sa situácia trošku zmenila. Ja som túto ponuku prijal aj preto, že tento rok budem pracovať s reprezentačným mužstvom do 20 rokov a veľa hráčov z tejto kategórii hrá v extralige. Predovšetkým mám vzťah ku košickému basketbalu a ľudom, ktorí v ňom robia. Myslím si, že do najvyššej súťaže patrí. Aj vzhľadom na zastúpenie mládežníckych tímov."

Určité korektúry

Zmena kormidelníka v boji o záchranu iba sedem kôl pred koncom súťaže je určite krokom spojeným s rizikom. Aj pre trénera je krátkosť času pri prechode do nového prostredia akiste veľkou nevýhodou. "Určite. V tomto momente je však dôležité pozdvihnúť v mužstve tímového ducha. Aj keď je málo času, spravili sme určité korektúry a aj zápas s Komárnom sme vzhľadom na jeho vývoj už potom brali ako prípravu na ďalšie stretnutia," dodal I. Kurilla. Zajtra vstúpia slávisti do súbojov v skupine o udržanie sa, začínajú na pôde Handlovej. Pred poslednou fázou extraligy majú zhodný bodový zisk ako Dolný Kubín, ktorý v stredu zdolal Inter.

MARIÁN ŠPACAI

KTO JE IVAN KURILLA

n Rodák z Krompách vhupol do "veľkého" trénerstva už ako 24-ročný, keď v roku 2003 dostal šancu viesť extraligové ženy košickej Cassovie (sezónu nedokončil, bolo oznámené, že z osobných dôvodov sa musel vrátiť domov). V ďalších rokoch začal žať úspechy v mládežníckej práci v Spišskej Novej Vsi. Kadeti a juniori klubu sa aj jeho pričinením stali majstrami Slovenska. V roku 2007 neprijal zaujímavú ponuku zo ženského klubu Viktoria PČSP Košice a ostal na Spiši. V rokoch 2007 a 2008 bol vyhlásený za najlepšieho mládežníckeho trénera Slovenska. Momentálne je aj zastupujúcim predsedom Združenia trénerov Slovenskej basketbalovej asociácie. Má 30 rokov.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.