Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Kupčíková po postupe na ME: Eufória, šťastie

Sportnet|Publikované 12. sep 2008 o 22:00

MARIÁN ŠPACAI, marian.spacaikorzar.skLen štyri hráčky zo súčasného kádra slovenskej basketbalovej reprezentácie si ešte pamätajú účasť na

MARIÁN ŠPACAI, marian.spacaikorzar.sk

Len štyri hráčky zo súčasného kádra slovenskej basketbalovej reprezentácie si ešte pamätajú účasť na majstrovstvách Európy - Žirková, Borovičková, Lásková a Ružičková. Teraz dostane šancu prežiť šampionát na vlastnej koži aj nová generácia, pretože Slovenky sa v roku 2009 predstavia po šesťročnej pauze znovu na ME. Rozhodla o tom úspešná kvalifikácia.

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Slovenské družstvo skončilo v skupine druhé za Francúzkami a táto pozícia zaručovala priamy postup na ME 2009 v Lotyšsku. Využili sme tak o čosi benevolentnejší kľúč oproti minulým rokom, keďže európsky šampionát rozširuje počet svojich účastníkov z 12 na 16. Ak by k tomu došlo už skôr, zrejme by sme nechýbali ani na predchádzajúcich dvoch majstrovstvách, keďže zakaždým sme skončili len veľmi tesne za postupovými vrátami.

Chopila sa šance

"Eufória, šťastie," odvetila nám pivotka slovenského tímu Lucia Kupčíková, keď sme sa jej opýtali, čo prežívala bezprostredne po spečatení postupu. Práve popradská odchovankyňa patrí k predstaviteľkám tej generácie, ktorá dostane príležitosť okúsiť atmosféru vrcholného podujatia v najcennejšom drese prvýkrát. "Pociťujem z toho obrovskú radosť, ani neviem, čo viac mám k tomu povedať," priznala Kupčíková, ktorá má na postupe výrazný podiel.

V kvalifikácii chytila svoju šancu za pačesy a stala sa jednou z ústredných postáv družstva. Hovoria o tom aj čísla, veď mala priemer 11,8 bodu na zápas, lepší mala v našom tíme iba Žirková. Práve s našou kapitánkou spoloČne dominovali aj v štatistike doskokov, obe dosiahli zhodný priemer 6,1 na stretnutie. Skrátka kvalifikácia súčasnej hráčke Ružomberka vyšla. "Hralo sa mi naozaj dobre. Aj som bodovala a som rada, že som pomohla družstvu," mohla sa usmievať hráčka použiteľná pod košom i na krídle.

Ťahali za jeden povraz

Zo slovenského tábora sa zhodne ozývalo, že úspech je aj dielom výborného kolektívu, ktorý sa v družstve vytvoril. "Iste. Ťahali sme za jeden povraz. Dôležité bolo, že sme veľmi chceli a išli sme za tým." posledný krok však, ako to už býva, nebol práve najjednoduchší.

V stredu potrebovali Slovenky vyhrať v Spišskej Novej Vsi nad Chorvátskom, no ešte v 22. minúte prehrávali 33:36. Potom sa však rozbehli a napokon v závere dráma nebola, naše vyhrali 67:52. "Cítili sme tlak, najmä psychický. Dobre sme vedeli, že musíme vyhrať. Uvedomovali sme si, že všetko je na nás, je to posledný zápas a máme to v rukách. Postupom času sme to však zvládli, v druhej polovici sme sa už rozbehli na plné obrátky," uviedla na margo posledného duelu L. Kupčíková.

* * *

FAKTY

n Bez účasti v kvalifikácii mali vopred zabezpečené miesto na ME 2009 Rusko, Španielsko, Bielorusko, Česko a ako organizátor Lotyšsko. Z kvalifikácie postupuje ďalších deväť tímov, pred dnešným posledným kolom majú už zaistenú účasť okrem Slovenska aj Francúzsko, Turecko, Poľsko a Grécko. Posledné dve miesta získajú najúspešnejšie celky z dodatkovej kvalifikácie.

n Tabuľka C-skupiny

1. Francúzsko761475:39813

2. Slovensko853542:48413

---------------------------------------------

3. Maďarsko743482:44011

4. Chorvátsko725406:4669

5. Rumunsko716426:5438

n Program dnešného posledného kola v C-skupine: Rumunsko - Francúzsko, Chorvátsko - Maďarsko. Slovensko má voľno.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.