Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Kulturista Levente Tárkányi získal striebro

Sportnet|Publikované 28. okt 2006 o 00:00

Rožňava - Nedávne medzinárodné majstrovstvá Slovenska v naturálnej kulturistike priniesli juniorovi Leventemu Tárkányimu (na snímke) vynikajúce druhé

miesto. Druhú októbrovú sobotu sa v Košiciach na štvrtom ročníku podujatia stretli v juniorskej kategórii ôsmi pretekári. Z nich do finále postúpili šiesti. Medzi nimi bol aj dvadsaťročný rožňavský kulturista, pre ktorého boli tieto preteky prvým väčším podujatím. "Boli prvé, ale už v minulom roku som bol na dvoch súťažiach. No veľmi som tam neexceloval, skončil som štvrtý. Neštartoval som však vo svojej kategórii, ale medzi mužmi, pretože juniori nepretekali," povedal L. Tárkányi.

Preteky začali semifinále, ktoré pozostávalo z hodnotenia postavy v štvrťobratoch, z minútu dlhej voľnej zostavy na hudbu a potom nasledovalo hodnotenie svalového rozvoja. Vo finále sa už hodnotil len svalový rozvoj. Finále bolo vyrovnané a rozdiel medzi prvým a druhým bol minimálny. "Ja by som skôr dala na prvé miesto Leventeho, lebo bol kvalitnejšie vyrysovaný. Možno rozhodla voľná zostava, ktorú nemal až tak prepracovanú. Nebola zlá, ale mohla byť lepšia," zhodnotila trénerka mladého kulturistu Katarína Garayová. "Mal som viac poslúchnuť trénerku," priznáva L. Tárkányi. Naturálnej kulturistike sa venuje už štyri roky. Po dvoch rokoch začal aj súťažiť a druhé miesto na majstrovstvách Slovenska je jeho najväčším úspechom.

Naturálna kulturistika kladie hlavný dôraz na to, aby pretekári využívali v príprave len prirodzené prostriedky výživy bez použitia akýchkoľvek zdraviu škodlivých látok. Jedná sa najmä o doping, obzvlášť anabolické steroidy a rôzne hormóny. Naturálni kulturisti sú prísnejšie kontrolovaní a v prípade pozitívneho nálezu ich čaká doživotný zákaz štartu na pretekoch a ďalšie sankcie. Získať "objemy" za pomoci dopingu však L. Tárkányiho nelákalo. "Rozhodol som sa už vtedy, keď som začal cvičiť. Z užívania dopingu vyplývajú aj zdravotné riziká, stačí si pozrieť jednu stránku na internete, ktorá ukazuje, čo spôsobujú steroidy a človeka potom prejde aj chuť," poznamenal L. Tárkányi a pokračoval, "myslím si, že pretekár, ktorý sa pripravuje čistejšou cestou si vie viac vážiť dosiahnuté výsledky i tréningovú drinu." No trénovať musia aj pretekári, ktorí si pomáhajú nedovolenými prostriedkami. "To áno, no neviem, ako by som sa cítil, keby som si niečo dal pred tréningom a tak išiel cvičiť. Ani nechcem vedieť, aké to je," vyhlásil jednoznačne mladý kulturista. Svoje rezervy vidí ešte v symetrii, pretože nohy trocha zaostávali. "Teraz sa to už vyrovnáva," podotkla trénerka K. Garayová. Ešte jeden rok bude L. Tárkányi juniorom, v tejto kategórii by chcel ešte štartovať na majstrovstvách ČR, kde má podľa vlastných slov dobré šance na úspech. Potom bude nasledovať prechod do mužskej kategórie. "Bude musieť svalovo pribrať, no inak nezaostáva nikde," poznamenala trénerka. L. Tárkányi v súčasnosti pri výške 186 centimetrov váži 77 kilogramov. Podľa tabuliek však môže ešte pribrať viac ako 10 kilogramov. Jeho plány do budúcnosti mieria vyššie. "Rád by som išiel na majstrovstvá sveta," uzavrel L. Tárkányi.

Čo je naturálna kulturistika

Slovenská spoločnosť pre naturálnu kulturistiku a fitnes (SSNKF) vznikla v roku 2001. Jej cieľom je propagovať naturálnu - prirodzenú kulturistiku. Odmietajú anaboliká i drogy. Súťaže, ktoré organizuje, sú príležitosťou pre tých, ktorí odmietajú používanie dopingu a chcú sa porovnávať so seberovnými. Súťažnými pravidlami, hodnotením i dopingovými kontrolami sa snažia zabezpečiť naturálnosť - čistotu pretekárov. SSNKF nevznikla ako "konkurencia" Slovenskej asociácie kulturistiky a silového trojboja (SAKST). Chce len ponúknuť alternatívu tým, čo nechcú robiť "vážnu" vrcholovú kulturistiku a nie sú jej ochotní obetovať všetko, čo je nutné, aby uspeli. je tiež pre tých, ktorí nemajú ambície pretekať na súťažiach vo "vážnej" športovej kulturistike, no zároveň sa radi porovnali na súťažných pódiách. Rovnosť je zabezpečená aj tým, že súťaží SSNKF sa môžu zúčastniť len pretekári, ktorí sa nezúčastnili najmenej päť rokov na žiadnej súťaži organizovanej SAKST a IFBB. (podľa internetovej stránky SSNKF)

Súvisiace články