Nedeľa, 13. júna, 2021Meniny má Anton

Kukan videl zatiaľ iba prehry, Samaranch u Slovákov ako doma

TASR|16. aug 2004 o 11:48

Pireus 16. augusta (TASR) - Počas prvých dvoch dní olympiády minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan navštívil už aj niekoľko vystúpení slovenských ...

Pireus 16. augusta (TASR) - Počas prvých dvoch dní olympiády minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan navštívil už aj niekoľko vystúpení slovenských športovcov. Priamo v aténskych dejiskách však veľa radosti svojich krajanov zatiaľ nevidel.

"Pre mňa sú to tu v Pireu príjemné povinnosti. Zúčastňujem sa na akciách reprezentácie Slovenska tu v Slovenskom dome, napríklad v nedeľu sme mali večeru s ďalšími šéfmi diplomacií a stretnutie s čestným prezidentom MOV Juanom Antoniom Samaranchom," prezradil Kukan a pokračoval: "Bohužiaľ oba tenisové zápasy, ktoré som zatiaľ videl, sa skončili prehrou našich. Našťastie to zachránila strieborná medaila džudistu Krnáča, tam som ale nebol. Videl som aj Martinu Moravcovú a aj keď jej finále nevyšlo, šieste miesto na olympiáde je tiež veľmi pekné." V kolíske novodobých olympijských hier zostane minister do utorka a vo zvyšnom programe by si rád našiel čas na vodných slalomárov, vystúpenie strelca Jozefa Gönciho a ešte trochu tenisu... "Keďže Krnáčova medaila bola takpovediac doplnková, môj odhad na reálny počet slovenských medailí z Atén je 5-6 cenných kovov."

V podstate za úder pod pás pre imidž Slovenska v zahraničí označil Kukan čerstvý dopingový škandál guliara Haboráka. "To je nepríjemné. Nič si nenahovárajme. Vrhá to zlé svetlo na našu krajinu i keď to spôsobil jednotlivec. Nuž, ale čo sa dá robiť, nie sme jedinou krajinou, ktorú to postretlo. Takéto veci nám dobré meno nerobia a o to viac musíme pracovať pri jeho kultivácii."

Dlhoročný šéf Medzinárodného olympijského výboru Juan Antonio Samaranch patrí v Slovenskom dome už medzi "obligátnych" hostí a príležitosť navštíviť ho si nenechal ujsť ani v Pireu. "Vždy som medzi Slovákov veľmi rád prišiel a aj teraz to bola pre mňa opäť príjemná záležitosť. Celej slovenskej olympijskej rodine tu v Aténach držím palce a želám veľa šťastia," prezradil 83-ročný Španiel.

Súvisiace články