Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Ktorí legionári z NHL by mohli vystužiť Hanlonovu súpisku

Jaroslav Halák. Jeho účasť na MS by bola prínosom. (Autor: ap)
Sportnet|Publikované 27. jan 2011 o 23:00

Februárový hokejový turnaj Slovakia Cup pomôže trénerovi Glenovi Hanlonovi určiť azda 80 percent z kádra, ktorý by sa mal predstaviť na majstrovstvách sveta.

Kouč sa však spolieha na posily zo zámoria a bol by rád, keby sa kvalitu celku, čo sa predstaví doma, čo najviac podobala úspešnej skladbe, aká sa ukázala na olympijských hrách vo Vancouveri pred rokom. Z toho dôvodu sa bol Hanlon pozrieť na adeptov v Kanade a USA a mal s nimi rozhovory o prípadnej účasti na šampionáte. Samozrejme, všetko bude závisieť hlavne od toho, či jednotliví borci budú zdravotne fit.

KOŠICE. Okrem toho zaváži aj fakt, kto sa dostane do play-off a kto prípadne zostane voľný po úvode vyraďovačky.

Výhovorky zrejme nebudú

V minulých rokoch však napriek tomu, že niektorí hokejisti boli voľní, predsa odmietli štartovať na "svete". Ospravedlňovali to všakovakými dôvodmi. Hlavne tým, že sú zranení, nedoliečení, unavení. Majú rôzne rodinné povinnosti a starosti. Preto sa kvalita súpisky scvrkávala. Tento negatívny aspekt v pohnútkach hráčov by však mal tentoraz odpadnúť. Jednak preto, že hostíme výkvet planéty a okrem toho pre niektorých je to možno ak nie posledná, tak jedna z posledných možností zahrať si na takomto podujatí. To, že sa mnohí borci premiestnili v uplynulých mesiacoch a rokoch spoza veľkej mláky do Európy, zlepšilo vyhliadky našich na popredné umiestnenie (Nagy, Bartečko, Zedník, Šatan, Demitra, Stümpel, Marcel Hossa, Surový, Lintner, Radivojevič, Cibák), no aj tak sa očakáva najväčší prínos od matadorov z NHL. A to napriek tomu, že v nastávajúcom zápase hviezd, čo je akési gala vystúpenie elity, sa tentoraz zo Slovákov predstaví iba Chára, pričom pozvánka ušla Mariánovi Hossovi i Halákovi.

Žiadúce duo

Je dobré, že máme v zámorí duo vyspelých brankárov. K nim sú viaceré alternatívy z európskych gólmanov (Staňa, Lašák, Hudáček, Hamerlík). Hoci Halák nemá istú pozíciu jednotky, a to isté platí i pre Budaja, predsa akoby pookriali. Prv menovaný mal lepší začiatok, potom ako keby prišla naňho menšia kríza. Je viac pravdepodobné, že bude môcť byť ako jednotka v národiaku, lebo St. Louis na nadstavbovú fázu zatiaľ jasne nemá, kým Budajovo Colorado sa zubami-nechtami drží postupových vyhliadok. Účasť aspoň jedného ochrancu svätyne z NHL by bola ohromnou devízou pre Slovákov a ukázalo sa to prospešné aj vo Vancouveri. Pravda, ak nezaberie tím, ani hviezdny výkon muža s maskou nič nespasí.

Sila bekov

Hanlon po inšpekčnej ceste v zámorí konštatoval, že radosť mu robia hlavne obrancovia. Nuž, je to tak. Tradične skvelú pozíciu si udržiava obrovitý Chára. Boston v Severovýchodnej divízii si udržiava prvú priečku, a tým aj naznačuje jasné postupové ambície. Kapitán medveďov nie je jediným, na koho sa upiera centrálna pozornosť. A nielen našich fanúšikov. Famóznu sezónu absolvuje dosiaľ Višňovský a to, že je najproduktívnejším bekom celej súťaže, je mimoriadnym vyznamenaním. Je jedným z ústredných postáv Anaheimu a hlavným dynamom v zadnej línii. Anaheim sa i zásluhou nesmiernej údernosti slovenského obrancu drží nad vodou a ašpiruje na play-off. Vo Východnej konferencii je lídrom v základnej časti Philadelphia a v jej drese sa darí aj Meszárošovi. Výrazný pokrok urobil spoľahlivý, hoci možno menej nápadný Sekera z Buffala a je šanca, že by sa mohol objaviť v Bratislave už na začiatku MS, hoci do skončenia dlhodobej fázy NHL (10. apríla, play-off sa začne o tri dni na to) je ešte dosť času a veľa zápasov. V porovnaní s lanskou sezónu poskočil výkonnostne Jurčina v NY Islanders. Na ľade trávi oveľa viac času a pokiaľ sa vážne nezraní (maróduje aj momentálne), mohol by byť slovenskému lodivodovi tiež k dispozícii.

Útočníci striedavo oblačno

V kanadskom bodovaní si nateraz najlepšie počína Gáborík, no aj on mal kľukatejšie obdobie a dokonca sa ocitol i mimo zostavy. Potom však prišlo znovuzrodenie v podobe štvorgólového zápasu, ale stále platia slová odborníkov, že takým ťahúňom, čo rozhoduje kľúčové duely, ešte nie je. Aj vinou jeho častých zranení a maródky. Avšak nám by veľmi pomohol, keby prišiel, ale jazdci z New Yorku mienia byť medzi osmičkou Východnej konferencie, čo bude bojovať ďalej. Povráva sa však i to, že možno zmení dres a objavili sa špekulácie o trejde do Los Angeles. Práve králi z Kalifornie nechcú hodiť postupové šance celkom za hlavu. Defenzívny center Handzuš vie o tom svoje, strelecky síce neexceluje, ale jeho úloha je iná, hoci i on mal vydarenejšie sezóny. V tíme obhajcov Stanleyho pohára sú dvaja naši a zaujímavé je, že produktívnejší je momentálne Kopecký, ktorý akoby chcel vyliezť z tieňa Mariána Hossu. Ten po raketovom nástupe trošku v ofenzíve ochabol, pod čo sa podpísali tiež zdravotné patálie. Hoci účasť v play-off čiernych jastrabov je teraz na hrane, nikto nepochybuje o tom, že Chicago do rozhodujúcich bojov pôjde. K výpočtu Slovákov treba ešte prirátať aktuálne operovaného Svatoša, ktorý sa vrátil z Ruska do NHL a pobyt v rozbehnutom Nashville mu prospieva. Aj pendlujúcemu mladíkovi Tatarovi osoží klíma v kvalitnom Detroite, ktorý je v Západnej konferencii druhý. Sporadicky sa vo farbách lídra Západnej konferencie z Vancouveru objavil Bližňák, pričom obaja hráči Hanlona upútali.

Sumár je taký, že treba počkať, kým sa začne play-off a ktorí Slováci nebudú v radoch postupujúcej 16-ky tímov. A spoliehať sa na to, že tí z ostatných 14 klubov budú mať chuť po frustrácii priletieť do vlasti a zapojiť sa do diania na MS.

FAKTY

Určite ich neuvidíme

Na MS nebudú z tých, čo reprezentovali, v akcii Štrbák, Suchý a Pálffy (skončili s reprezentáciou), Sejna a Kolník (ospravedlnili sa z rôznych dôvodov - zdravotných a rodinných )

Kto je aktuálny zo zámoria?
Po skončení základnej časti sa javí reálnym príchod Haláka, Jurčinu, Sekeru, Handzuša

Kto z NHL prichádza ešte do úvahy?

Podľa toho, ako dopadne úvod play-off, sa možno spoliehať ešte na Budaja, Višňovského, Gáboríka, Svatoša

Málo je pravdepodobné, že by skraja nadstavby vypadla Meszárošova Philadelphia, Chárov Boston, rovnako Chicago Mariána Hossu a Kopeckého, Tatarov Detroit či Bližňákov Vancouver

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.