Piatok, 18. júna, 2021Meniny má Vratislav

Kto je lepší? Michael Phelps alebo Mark Spitz

Sportnet|24. aug 2004 o 00:00

Kto je najlepší plavec histórie? Michael Phelpsalebo Mark Spitz? - rozvinula po konci aténskych súťaží Amerika vášnivú diskusiu. Spitz získal v Mníchove 1972 sedem zlatých medailí, Phelps si z Grécka doniesol "len" šesť, ale k nim pridal dva bronzy.

Toľko z jedných hier nemá žiadny plavec. Za posledných 32 rokov sa k Spitzovmu supervýkonu pod piatimi kruhmi nikto tak tesne nepriblížil.

"To, čo Michael predviedol v Aténach, je najväčší plavecký výkon histórie. Berte do úvahy aj skutočnosť, pod aký tlak ho dohnali médiá. Markov výkon z Mníchova bol však rovnako famózny. Ťažko sa to porovnáva," vyhlásil bývalý olympijský víťaz Rowdy Gaines, ktorý na OH pracuje ako komentátor televíznej stanice NBS. Pre Phelpsa hovorí aj skutočnosť, že musel pre medaily absolvovať oveľa viac metrov než Spitz. V Mníchove sa semifinále neplávalo. Spitz za deväť dní skočil do bazéna 11 ráz, Phelps v priebehu siedmich dní 17 ráz a ešte pridal svetový rekord na polohovej štvorstovke.

V počte individuálnych prvenstiev je to nerozhodne, Phelps i Spitz si vyplávali štyri zlaté medaily.

Spitz, ktorý si aténske súťaže nenechal ujsť, sa priznal, že ho Phelpsov výkon zaskočil. Keď v stotinovom súboji s krajanom Crockerom na 100 m motýlik získal Michael v piatok štvrté individuálne zlato, zdvihla legenda amerického plávania obdivne štyri prsty. Jeden pre každý triumf. "Je obdivuhodné, ako sa so všetkým vyrovnal. Keď prišiel o šancu dobehnúť ma v počte zlatých, myslel som si, že stratí motiváciu, ale on to všetko hodil za hlavu a vyhrával ďalej. To je pravý znak šampióna," cituje Spitza denník Los Angeles Times.

A ešte jedna poznámka. Ak by 19-ročný Phelps štartoval za svoju krajinu sám, aj tak by boli Spojené štáty v individuálnom hodnotení krajín na čele medailového poradia. Aj súčet jeho medailí fascinuje. Osem na jedných hrách získal už len sovietsky gymnasta Alexander Diťatin (USA olympiádu v Moskve 1980 bojkotovali) a ten zďaleka nebol taký úspešný ako Phelps. Mal len tri zlaté, o polovicu menej než Phelps. Určiť víťaza nie je jednoduché. Isté je len to, že Phelpsovi sa po návrate k matke Debbie na predmestí Baltimoru určite znovu zmení život.

RASTISLAV HRÍBIK

Súvisiace články