Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Kruté pazúry futbalového života

Sportnet|Publikované 12. okt 2006 o 22:00

Bratislava Len vtedy sa viete vžiť do pocitov toho druhého, ak čosi podobné prežijete. I Kamil Čontofalský (na snímke) už vie, v akom rozpoložení

bol waleský brankár Jones v Cardiffe po spŕške gólov v jeho sieti. Východniarovi sa to stalo o pár dní neskôr. Ochranca svätyne vždy prežíva prehry tobôž kruté inak ako hráči v poli. A viac si spytuje svedomie. "Taký je futbalový život. Občas býva krutý. Žiaľ. Čo sa dá robiť, posledné dva domáce zápasy kvalifikácie nám absolútne nevyšli. Musíme ísť však ďalej," načal pozápasový dialóg legionár z ruského Zenitu Petrohrad.

Najprv prišla studená sprcha od Čechov, teraz od Nemcov. Zodpovedajú výsledky kvalitatívnemu rozdielu medzi našou reprezentáciou a týmito súpermi?

"Nemecko je svetová extratrieda, potvrdilo svoju fazónu, dispozície, ktorými sa presadilo aj na posledných majstrovstvách sveta. Je to oveľa vyspelejšia krajina ako my - nielen ekonomicky, ale i futbalovo. Tento šport má tam obrovské zázemie, to sa nedá porovnávať s nami. To sa potvrdilo na ihrisku. Súper bol efektívny, svoje šance okamžite využil na získanie náskoku a získal nadvládu na ihrisku."

Aké stopy môžu zanechať tieto dve blamáže na psychike tímu?

"Teraz nemáme na programe ďalšie zápasy, bude dlhšia reprezentačná prestávka. Potom prídu na rad súperi, ktorí nám viac vyhovujú. Takže azda naberieme správny smer a začneme znovu vyhrávať."

V predošlej kvalifikácii sme boli až do posledného momentu v hre o postup na MS, súčasné dianie sa však vyvíja od začiatku veľmi zle.

"Mali sme takýto žreb, privítali sme najťažších súperov v úvode doma. S tým nič nenarobíme. Očakávania boli veľké, nesplnili sme ich. Bodový zisk je menší než sme očakávali. V minulej kvalifikácii sme napríklad v Rusku uhrali dobrý výsledok a nazdávam sa, že v cudzom prostredí sa nám hrá lepšie proti silným."

Vyčítate si daktorý moment zo stredajšieho večera?

"Pravdaže. Ballackovu strelu som chcel chytiť, ale lopta trochu zaplávala ku koncu dráhy a tak som ju neudržal, iba vyrazil. Chcel som ju vytlačiť viac do strany, no išla priamo na nohu Schweinsteigera. To sa nemalo stať. Mrzí ma to."

Spomenuli ste si po treťom góle na waleského gólmana Jonesa? Ten tiež začínal proti nám tak, že prvé tri strely skončili v jeho sieti... Nebáli ste sa podobného fiaska?

"Myšlienky som mal inde. Snažil som sa koncentrovať na zápas."

Prečo nezvládame zápasmi s favoritmi skupiny?

"Pozrime sa, kde sme my a kde Nemci. Nie je to len o výkonoch na ihrisku, ale i o celkovom zázemí. Výsledok je možno krutý, ale, žiaľ, je to realita."

Po zápase s Českom hovorili odchádzajúci fanúšikovia o ďalšej kvalifikačná blamáži. Čo vy na to?

"Náš divák je náročný. Chce, aby sme my, malé Slovenské, porážali veľké mužstvá. To nie je také ľahké, ako na prvý pohľad vyzerá."

Vraj sa chystala nejaká petícia hráčov proti médiám...

"Viete... Myslím si, že mediálny tlak vytváraný hlavne na trénera Galisa bol neúmerný. To, čo niektoré médiá písali po zápase s Walesom, si myslím, že sa vôbec nehodí. Je to výsmech. Médiá ovplyvňujú verejnosť a tá potom od nás čaká nemožné. Myslím si, že nikde inde vos vete by sa to nestalo. Žiaľ, naša mentalita je taká."

Všade inde vo svete hráči takéto problémy neriešia...

"Áno, pochopiteľne. Nemci ukázali, že dnes sú v pohode. Pred tým v príprave pred MS nehrali zďaleka v takej pohode, ale médiá z nich robili polobohov. Sú to skvelí futbalisti, ktorí hrajú v popredných mužstvách, ale sú to len ľudia, ktorých po jednom-dvoch nevydarených zápasoch nezatracujú."

Galis bol najlepší...

(zuk)

Keď sme sa bavili s Kamilom, ešte nebolo známe, že tréner Dušan Galis abdikuje. Otázka smerovala k tomu, že na kouča bude stupňovaný tlak a zvýši sa napätie okolo jeho funkcie. "Pre mňa je toto všetko nepochopiteľné a môže sa to stať iba u nás. Nemyslím si to len ja, ale všetci hráči v tíme, že tréner Galis je najlepším koučom pre národiak. Pripadá mi nezmyselné odvolávať ho alebo tlačiť ho k tomu, aby odstúpil. To, že má i ďalšie funkcie, je iná vec, ale nazdávam sa, že to všetko stíha v pohode. Nevidím dôvod, aby skončil. Lenže ľudia sú raz takí a robia to i niektoré médiá. Stačí si pozrieť prvú stranu novín a človek sa neraz chytá za hlavu... Inde vo svete sa to nenosí, aby bol vyvíjaný takýto tlak na trénera. Skôr by sme ho mali nosiť na rukách za to, čo urobil s mužstvom." Nuž, s niektorými myšlienkami by sa dalo polemizovať a ktovie, či by ich povedal Kamil aj na druhý deň po zápase, keď Galis oznámil, že skončil. Náš brankár však predostrel svoj bezprostredný názor podmienený aj niektorými vonkajšími okolnosťami a tlmočil to, čo kolovalo vnútri kolektívu.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.