Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Krotký Miller už zabudol slalom

Švajčiar Daniel Albrecht vyhral superkombináciu na MS v Aare. (Autor: REUTERS)
Sportnet|Publikované 8. feb 2007 o 23:00

Američan Bode Miller neudržal náskok zo zjazdu. V slalome stratil aj medailovú pozíciu v superkombinácii.

AARE. Švajčiar Daniel Albrecht sa stal majstrom sveta v superkombinácii vo švédskom Aare, kde mala nová podoba pretekov alpskej všestrannosti premiéru. Po Staudacherovom zlatom šoku v super-G tak aj na čele druhej mužskej medailovej kolekcie tróni zjazdár, ktorý nikdy predtým nestál vo významnej súťaži na pódiu. So súhrnnou stratou iba 8 stotín skončil strieborný veľký favorit Benjamin Raich z Rakúska, bronz patrí Švajčiarovi Marcovi Berthodovi (+0,24). Organizátori vyrobili už po rozhodujúcej fáze súťaže faux pas, keď olympijskému víťazovi Tedovi Ligetymu vbehol v slalome do trate jeden z pracovníkov a Američan musel jazdu opakovať dávno potom, ako medailisti dopili šampanské.

Miller získal 20 stotín

Po zjazde sa na čele usadil presne podľa predpokladov Američan Bode Miller, ale len s pomerne tesným náskokom 20 stotín pred lídrom celkového poradia Svetového pohára Akselom Lundom Svindalom.

Všestranný Nór si v prvej časti vytvoril dobrú pozíciu pred jednokolovým slalomom, prakticky ešte lepšiu ako výraznejší slalomár Miller, ktorý túto disciplínu zabudol jazdiť a nefiguruje vo výsledkovej listine posledných 13 slalomov SP.

Šancu na medailu v alpskej všestrannosti živili aj Rakúšania na čele s Benjaminom Raichom, ktorý na Američana stratil 1,60 s.

Z dvoji­ce slovenských reprezentantov si v zjazde lepšie počínal Ivan Heimschild, ktorý dosiahol 45. najrýchlejší čas. Jaroslava Babušiaka klasifikovali na 55. mieste (+6,45).

Slalom pod svetlami

Už pod umelým osvetlením medzi hustými bránkami sa z druhého sledu pokúšali zaútočiť ďalší spolufavoriti ako Rakúšan Schönfelder či Chorvát Kostelič, lenže v slalome neriskovali a predstihol ich aj Čech Bank, ktorý pred najrýchlejšou 15-kou zašiel o 94 stotín lepší čas od Švajčiara Silvana Zurbriggena favorita superkombinácie, už len štyria borci mali reálnu šancu zhodiť Raicha z trónu univerzálneho majstra sveta. Posledný klasik, teda majster sveta v tradičnej kombinácii a zároveň premiérový víťaz superkombinácie vo Svetovom pohári zašiel svoj slalom excelentne. Prvý Švajčiar Marc Berthod takmer s polsekundovým slalomovým mankom sa zaradil za neho s odstupom 16 stotín.

Albrecht sa dočkal druhej senzácie šampionátu

Lenže jeho krajan Daniel Albrecht, hoci tiež v slalome nabral na Raicha takmer 5 desatín, predstihol Rakúšana o 8 stotiniek. Čakalo sa už iba na Millera, či zabráni v druhej mužskej súťaži v Aare druhej zlatej senzácii, aj keď na rozdiel od super-G oveľa menšej. Americký zjazdár po dlhom čase došiel v slalome do cieľa v limitovanom čase bez výraznejšej chyby a klesol na 6. priečku. Zo zlata sa tak tešil 23-ročný Albrecht, ktorý sa až v tejto sezóne dostal v troch pretekoch SP do prvej desiatky.

Pred rokom v Turíne skončil na ZOH v klasickej kombinácii štvrtý, vtedy ťažil z výpadkov favoritov a nenápadne svoju vizitku vyslal pred tromi týždňami 5. miestom v superkombinácii SP vo Wengene.


Výsledky MS

Superkombinácia (zjazd+slalom):

1. Albrecht (Švaj.) 2:28,99 min. 1:37,66-51,33), 2. Raich (Rak.) +0,08 (1:38,24-50,83), 3. Berthod (Švaj.)

+ 0,24 (1:37,94-51,29), 4. Defago (Švaj.) +0,51, 5. Svindal (Nór.) +0,60, 6. Miller (USA) +0,98,.. 29. Heimschild (SR) +6,76.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.