Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Krízový režim v SLA je zažehnaný, lyžiari už majú prostriedky na sezónu

My nemáme záujem živiť spory a žabomyšie vojny a vymieňať si odkazy cez médiá, hovorí František Repka. (Autor: TASR)
TASR|Publikované 10. okt 2016 o 11:28

Zimnú sezónu dokážeme zabezpečiť, vraví prezident Slovenskej lyžiarskej asociácie.

BRATISLAVA. Slovenská lyžiarska asociácia (SLA) už čerpá finančné prostriedky zo štátneho rozpočtu. Krízová situácia je tak aktuálne zažehnaná a slovenskí reprezentanti budú môcť štartovať na vrcholných podujatiach. "Zimnú sezónu dokážeme zabezpečiť," vyhlásil v pondelok prezident SLA František Repka. 

Svetový pohár v alpskom lyžovaní napríklad štartuje už 22. októbra v Soldene. 

Ministerstvo poslalo prvú splátku

Ministerstvo školstva už uvoľnilo finančné prostriedky, ktoré SLA od júna nemohla čerpať po predbežnom opatrení okresného súdu.

Ten pozastavil výkon uznesení prijatých na májovej konferencii hnutia, Krajský súd v Prešove ale minulý týždeň toto predbežné opatrenie zamietol. Stanovy z májovej konferencie SLA sú tak v súčasnosti opäť platné a ministerstvo na účet SLA už uvoľnilo prvú splátku vo výške 140.000 eur.

Predbežné opatrenie bolo vydané na podnet hromadnej žaloby členov Úseku alpských disciplín (ÚAD SLA), ktorí sa nestotožnili zo závermi konferencie. Teraz sa už všetky úseky musia riadiť novými stanovami z 29. mája tohto roku.

"Potvrdilo sa, že tieto žaloby sú zbytočné a účelové. Dúfam, že najnovšie rozhodnutie krajského súdu ukončí spory, hádky a osočovania a budeme sa baviť už len o športe," reagoval na verdikt šéf SLA Repka. 

Podľa zjazdárov zakrývajú problémy

Vyjadrenie šéfstva asociácie považujú zjazdárski funkcionári za "manipulatívne, zakrývajúce skutočnú podstatu problému v SLA. Teda stav, ktorý podľa právneho názoru úseku alpských disciplín môže zapríčiniť, že SLA nebude spôsobilá v roku 2017 prijímať prostriedky z verejných zdrojov. O tom budú rozhodovať oficiálne inštitúcie podľa platných zákonov a akékoľvek tvrdenia o 'pravde SLA' sú predčasné."

Vedenie SLA v pondelok zverejnilo aj potvrdenie od Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS), že delegačný kľúč na prerozdelenie hlasov na konferencii hnutia je v súlade s medzinárodnými pravidlami. Práve kritériá delegačného kľúča sa nepáčili viacerým členom ÚAD a podrobili ich kritike.

Postup ministerstva je vraj diskriminačný

Ich úpravu údajne požadovalo aj ministerstvo školstva. "Postup ministerstva vnímame ako diskriminačný. Navyše, sekciu športu na ministerstve vedie bývalá členka SLA a jedna zo žalobcov proti SLA," tvrdí predseda kontrolno-revíznej komisie SLA Martin Kurcáb.

Šéf SLA Repka chce v najbližšom čase v tejto súvislosti kontaktovať aj ministra školstva Petra Plavčana.

Andreas Žampa bude v Soldene štartovať v obrovskom slalome. (Autor: TASR/AP)

Nové stanovy sú podľa vedenia SLA v poriadku. "Krajský súd nezistil ich rozpor so zákonom o športe a to ani napriek kontrolnej správe a tvrdeniam hlavného kontrolóra športu o nesúlade stanov so zákonom o športe, ktoré boli súdu predložené," vysvetlila právna zástupkyňa SLA Mária Faithová s tým, že v najnovšom verdikte krajského súdu vidí "realizáciu spravodlivosti".

Spokojnosť s potvrdením platnosti nových stanov vyjadrili na tlačovej konferencii v Bratislave aj športový riaditeľ úseku bežeckého lyžovania Michal Malák a športový riaditeľ úseku akrobatického lyžovania Tomáš Murgáč.

Autor: TASR

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.