Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Kŕče ho nadobro rozleptali, ale i tak sa im nepoddal

Sportnet|Publikované 4. mar 2009 o 23:00

Jednotkou v našom mužskom tíme na MS v Liberci bol bežec na lyžiach Martin Bajčičák. Pritom pred podujatím by naňho ten, kto ho nepozná, sotva stavil

čo len deravý groš. Lenže je to bojovník na pohľadanie a to dokázal zúročiť i tentoraz.

KOŠICE. Jeho najlepším výsledkom na šiestich MS, ktoré absolvoval, je síce stále 4. miesto v skiatlone v Oberstdorfe, no ani v Česku sa za svoju bilanciu nemusel červenať.

Top preteky

Jeho top pretekmi bola pätnástka klasicky. Teda tým spôsobom, ktorý nie je jeho najsilnejší. Desiata priečka bola však skvelá. Pritom pôvodne nemal na tejto trati ani štartovať, ale dokopal ho k tomu tréner Ivan Hudáč s tým, že sa niekoho chytí, kto ho potiahne pri nižšom štartovnom čísle. Profil trate mu tiež vyhovoval. "Mal som i šťastie, a tak to bolo dobré rozhodnutie. Pred Oberstdorfom 2005 som vyhral jedny preteky Svetového pohára, takže štvrtá priečka nebola až taká neočakávaná. Bol som vtedy i sklamaný, že som nedočiahol na medailu. V tejto sezóne sa mi však vo 'sveťáku' nedarilo, nemal som primeranú výkonnosť, a tak som si na šampionáte urobil náladu," konštatoval člen strediska ŠKP Štrbské Pleso, ktorého potešilo, že potvrdil príslušnosť k svetovej špičke. Na otázku, čo chýbalo k tomu, aby sa dostal ešte vyššie, odpovedal: "Predo mnou bola pársekundová diera, a to je náročné zlikvidovať." Kormidelník Slovákov Peter Bartoň trefne konštatoval, že náš líder je majster v časovaní formy na vrcholné akcie. Vie zaťať zuby a nepoddať sa. Zabojuje i vtedy, keď nie všetko je optimálne.

Dravosť je mu vlastná

Martin je maximalista, a preto ďalšie výkony nevynášal do nebies. Má však dar od Pána Boha koncentrovať sa na deň D a hodinu H. Spoliehal sa na skialton, ktorý je jeho srdcovkou, 15. miesto bolo trošku za očakávaním. "Dve kolá pred cieľom som bol na druhej pozícii, a vtedy som urobil taktickú chybu. Nechal som sa zovrieť balíkom súperov. O chvíľu som bol na konci veľkej skupinky. Do troch kilometrov som to stiahol, dostal som sa zase vpred, ale vyžmýkalo ma to a sily mi už v poslednej fáze zápolenia chýbali." V maratóne sa tiež nádejal, že by mohol preraziť, ale 21. priečka išla na vrub kŕčov a toho, že bol úplne na dne. Pritom fyzicky si veril, ale nohy ho neposlúchali. "Bol som v hroznom stave, stehná mi až sťahovalo a musel som i zastať kvôli bolestiam. Musím to rozanalyzovať, čoho bol dôsledok úbytku energie." K výpočtu rezultátov patrí i 15. stupienok v tímšprinte, ktorý odtiahol vo vysokom tempe, pripravil dobrú pozíciu pre Ivana Bátoryho, ale aj tak to nestačilo na posun vo výsledkovej listine. "Bol to jeden z mojich najlepších tímšprintov, udržal som kontakt do posledného kola. Beriem to športovo, raz to nemusí vyjsť jednému, potom zase druhému," komentoval M. Bajčičák. Opäť sa utvrdil, že vo februári a v marci jeho krivka výkonnosti prudko kulminuje. Keby dokázal takú fazónu "ošetriť" počas celej sezóny, hovorilo by sa o ňom ešte viac. Určite však dá o sebe ešte vedieť.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.