Streda, 22. septembra, 2021Meniny má Móric

Krasokročuľovanie: Na ME v Bratislave aj päť majstrov sveta

TASR|17. jan 2001 o 15:03

Bratislava 17. januára (TASR) - Súčasná dominancia európskych krasokorčuliarov, Rusov v súťažiach jednotlivcov a športových dvojiciach a Francúzov v tanečných pároch má ten atraktívny dôsledok pre ME v Bratislave (22. - 28. januára), že sa na nich predsta

ví aj päť majstrov sveta, medzi nimi traja úradujúci.

Na minuloročných MS v Nice narušila európsku hegemóniu iba Američanka Michelle Kwanová, keď prebrala titul Marii Butyrskej, ktorá stála na svetovom tróne v roku 1999. U mužov je už trojnásobným majtrom sveta po sebe Alexej Jagudin a v športových dvojiciach získali v Nice titul Maria Petrovová - Alexej Tichonov, keď predtým dva roky patril Jelene Berežnej - Antonovi Šicharudzemu (všetci Rus.). Nesporne najlepším tanečným párom v minulej sezóne boli Francúzi Marina Anissinová - Gwendal Peizerat, ktorí získali európske aj svetové prvenstvo.

Berežná - Šicharulidze a Anissinová - Peizerat budú v Bratislave zastupovať aj držiteľov olympijských medailí z Nagana, patrí im striebro, resp. bronz.

Titul budú tohto roku obhajovať všetci víťazi z ME 2000 vo Viedni, ktorými sú Jevgenij Pľušenko, Irina Slucká (obaja Rus.), Petrovová - Tichonov a Anissinová - Peizerat.

Majstrov Európy nastúpi na vynovenom ZŠ Ondreja Nepelu spolu sedem (nejaké to európske zlato majú aj Jagudin, Butyrská a Berežná - Šicharulidze). Prihlásení účastníci ME majú na svojom konte celkove 60 medailí z majstrovských podujatí Medzinárodenej korčuliarskej únie (ISU), 36 z ME (12 zlatých, 10 strieborných a 14 bronzových), 22 z MS (8, 5, 9) a dve z OH (0, 1, 1) a tie patria spolu 18 jednotlivcom alebo párom.

Súvisiace články