Nedeľa, 25. júla, 2021Meniny má Jakub, Timur

Krasokorčuľovanie: Zaujímavosti z ľadu

TASR|24. jan 2001 o 12:41

Bratislava 24. januára (TASR) - Už krátky program mužov dal za pravdu 20-ročnému dvojnásobnému majstrovi Európy (1998, 1999) Alexejovi Jagudinovi. Nie je ešte dokonale pripravený predviesť svoj vrcholný výkon. Teda ani štvoritý skok, t.j. toe-loop. V deň

krátkeho programu v utorok vždy pri pokuse padol - na rozcvičke i v súťaži. Preto nebol po utorňajšom večere ani príliš rozladený: "Nebol som nervózny, ani teraz nie som znechutený, lebo som vedel, že štvoritý skok ešte dokonale neovládam. Memám to jednoducho natrénované. Ale musím priznať, že aj keby mi bol vyšiel, nestačilo by to na Pľušenkov excelentný výkon dnešného večera."

x x x

Slovenský reprezentant 22-ročný Košičan Róbert Kažimír po skončení maturity od roku 1997 trénuje v USA, pred týmito ME pod vedením amerického trénera Stewarta Sturgeona v samotnom dejisku najbližšej zimnej olympiády (2002) v Salt Lake City. Po krátkom programe sa umiestil v prvej desiatke. Je to oproti predlanskej Prahe pokrok o päť miest. Pomohol mu k tomu pomerne vydarený trojitý axel, prvý raz ho ustál na veľkých pretekoch. Boj o udržanie v prvej desiatke zvyšuje napätie štvrtkovej záverečnej súťaže mužov aj pre domáce bratislavské obecenstvo.

x x x

Prvé dva dni bratislavského šampionátu robia rozruch v hľadisku početní turisti zo zahraničia - hlasito a nápadito s transparentmi a heslami - povzbudzujú svojich reprezentantov a zatiaľ nechávajú v hanbe povestné bratislavské krasokorčuliarske obecenstvo. To sa však chystá na voľné jazdy, ktoré sú už v podstate vypredané. Najagilnejšími povzbudzovateľmi sú ruskí diváci, čo napokon zodpovedá najväčšiemu počtu účastníkov ME práve z Ruska - 16, medzi nimi obhajcovia troch lanských titulov z Viedne. Prejavili sa aj ako zdatní odborníci. Po skvelej jazde majstra Európy 18-ročného Jevgenija Pľušenka v krátkom programe viacerí vyzdvihli nad hlavy "šestky", čo značí najvyššiu známku, teda dokonalú jazdu. Rozhodcovia to asi nezbadali, alebo nechceli vidieť, všetci, až na jedného, dali Žeňovi známku 5,9. Tú šestku si asi rezervovali na štvrtkovú voľnú jazdu.

Súvisiace články