Utorok, 3. augusta, 2021Meniny má Jerguš

Krasokorčuľovanie: Zaujímavosti z ľadu

TASR|25. jan 2001 o 12:11

Bratislava 25. januára (TASR) - Ruský reprezentant a obhajca titulu majstra Európy z Viedne 18-ročný Jevgenij Pľuščenko sa stal vôbec prvým krasokorčuliarom v histórii, ktorý skočil štvoritý skok v kombinácii s trojitým v krátkom programe (štvoritý toeloo

p a trojitý toeloop) na podujatí organizovanom ISU. Tento výkon ratifikovala Medzinárodná korčuliarska únia a rozhodcovská komisia pomocou tzv. okamžitého videoopakovacieho systému (IVR). To bol vlastne základ Pľuščenkovho skvelého krátkeho programu, oceneného ôsmimi rozhodcami známkou 5,9 (jediný deviaty rozhodca stlačil 5,8) za technické prevedenie.

x x x

Význam skokov v krasokorčuliarskych disciplínach chce Medzinárodná korčuliarska únia ISU zdôrazniť usporiadaním pretekov TOP Jump v dňoch 3. a 4. marca. Zatiaľ sa o mieste nerozhodlo. Do tejto atraktívnej súťaže vyberú vlastne po sezóne 16 pretekárov (8 mužov a 8 žien) a tí odskáču skoky rôzneho stupňa a obtiažnosti.

x x x

S prvým vystúpením svojich reprezentantov na bratislavských ME môžu byť Slovenský krasokorčuliarsky zväz i slovenská verejnosť spokojní. Súrodenci Oľga a Jozef Bästendigovci sa umiestili jasne v prvej desiatke. K naozaj nečakanému 7. miestu im síce pomohlo aj odstúpenie vicemjastrovského dua posledných dvoch šampionátov Zagorská-Siudek z Poľska, ale hlavne ich kvalitný výkon nielen vo voľnej jazde. Obaja však boli zdravo prísni na podaný výkon. Oľga konštatovala, že to nebola práve ich najlepšia jazda, našlo by sa niekoľko zbytočných chýb. Jozef priznal, že pri prvom hodenom skoku, ktorý skončil pádom partnerky, sa stala chyba už pri nájazde. "Bol by to asi zázrak, keby všetko šlo absolútne dokonale...", zavŕšila sebakritiku silnejšia časť dua Jozef. Obaja považujú umiestenie za satisfakciu za tvrdú letnú prípravu.

x x x

Nestáva sa vo vrcholnej súťaži krasokorčuliarov, že pre zranenie musia z voľnej jazdy športových dvojíc pred vyvrcholením odstúpiť až dva páry. Ešte v utorok sa na tréningu zranila z ukrajinského páru Tatiana Čuvajevová a jej partner Dmitrij Palamarčuk musel oznámiť smutnú správu. Chronické problémy Poľky Doroty Zagorskej s pravým členkom - s bolesťami pricestovala už do Bratislavy - nakoniec zbavili Mariusza Siudeka partnerky. Ešte aj ten si na tréningu poranil stehno, ale to sa dalo do poriadku. Aj Dorota síce nastúpiť mohla, ale nebola schopná zvládnuť skoky, jej stav zranenia nezaručoval istotu prevedenia.

Súvisiace články