Štvrtok, 5. augusta, 2021Meniny má Hortenzia

Krasokorčuľovanie: Zaujímavosti z bratislavského ľadu

TASR|22. jan 2001 o 14:25

Bratislava (TASR) - Na bratislavských ME sa akreditovalo a malo by súťažiť 162 pretekárov z 33 členských krajín Medzinárodnej korčuliarskej únie ISU.

Najpočetnejšiu výpravu priviezlo Rusko. Pochopiteľne, veď počet usmerňuje počet získaných medailí na predchádzajúcich ME - vlani vo Viedni získali ruskí reprezentanti tri zlaté medaily (Slucká, Pľušenko, pár Petrovová - Tichonov), dve strieborné a jednu bronzovú. V Bratislave sa predstavia z Ruska traja muži, tri ženy, tri športové dvojice a dva tanečné páry. Slovensko budú zastupovať štyria pretekári: Zuzana Baliaková-Paúrová, Róbert Kažimír, pár Oľga a Jozef Beständigovci a tanečníci Zuzana Ďurkovská - Marián Mesároš.

x x x

Najstarším pretekárom je Michael Šmerkin z Izraela, ktorý sa narodil 5. februára 1970 a má teda 30 rokov. Najmladšou účastníčkou je 15-ročná Darja Zuravická, taktiež z Izraela (nar. 14. aprla 1985).

x x x

Na bratislavský ľad prišli obhajovať svoje tituly všetci lanskí majstri Európy. Ale výpočet šampiónov je širší a svedčí o kvalitnom obsadení nastávajúcich súbojov. Irina Slucká totiž je držiteľkou primátu ešte aj z rokov 1996 a 1997, pár Petrovová - Tichonov z roku 1999. Z bývalých majstrov uvidíme v Bratislave ešte Alexeja Jagudina (titul 1998 a 1999), Dmitrija Dmitrijenka (1993), Mariu Butyrskú (1998 a 1999) a dvojicu Jelena Berežná - Anton Sicharulidze (1998). Okrem Dmitrijenka všetci sú z Ruska!

x x x

Na ME sa predstavia tri súrodenecké dvojice. Jednou z nich je aj slovenský športový pár Oľga a Jozef Beständigovci. Ostatné dve sú tanečné dvojice Rauerovci z Nemecka a Hugentoblerovci zo Švajčiarska. Zaujímavé je aj to, že vystupovať bude aj šesť manželských dvojíc - 5 tanečných párov (Litovci Drobiazková - Vanagas sa vzali len vlani) a jedna poľská športová dvojica Zagorská - Siudek.

Súvisiace články