Utorok, 19. októbra, 2021Meniny má Kristián

Krasokorčuľovanie: WSF podala žalobu na ISU

TASR|13. dec 2003 o 14:38

Colorado Springs 13. decembra (TASR) - Svetová korčuliarska federácia (WSF) podala žalobu na Medzinárodnú korčuliarsku úniu (ISU) za zneužívanie dominantného ...

Colorado Springs 13. decembra (TASR) - Svetová korčuliarska federácia (WSF) podala žalobu na Medzinárodnú korčuliarsku úniu (ISU) za zneužívanie dominantného postavenia na športovom trhu. Podľa žaloby udržiava ISU a jej prezident Ottavio Cinquanta monopol v medzinárodnom krasokorčuľovaní aj vďaka sankciám voči sympatizantom a členom WSF.

"Ottavio Cinquanta má strach z novej demokratickej organizácie. Bojuje za zachovanie svojho autokratického vedenia a kontroly lukratívnych televíznych zmlúv. Po založení WSF pohrozil športovcom, ktorí budú spájaní s novou organizáciou, zaradením na 'čiernu listinu' alebo zákazom ich činnosti," povedal prezident WSF Ron Pfenning, ktorý je zároveň rozhodcom ISU. "Žalobou chceme dosiahnuť, aby sa k správaniu ISU, ktoré odporuje konkurencii, objektívne vyjadril aj súd. Verím, že sa presadí spravodlivosť a že sympatizanti WSF budú môcť onedlho bez obáv vyjadriť svoj názor."

WSF vznikla počas marcových MS, ktoré sa pod hlavičkou ISU uskutočnili vo Washingtone a jej členmi sa stali aj olympijskí medailisti Dick Button, Scot Hamilton a Paul Wylie. Podľa právnika WSF Melvyna I. Weissa ISU nedokázala očistiť krasokorčuľovanie od podozrení a nedodržala tak záväzok, ktorý si dala po rozhodcovskom škandále na ZOH 2002 v Salt Lake City. "Podozrenia z dohôd a korupcie rozhodcov na medzinárodných krasokorčuliarskych súťažiach už roky škodia tomuto športu, vrátane ZOH 2002," povedal Weiss. "Podľa nášho názoru ISU neprešetruje detailne korupciu a vyhráža sa tým, ktorí chcú proti korupcii bojovať."

ja pb

Súvisiace články