Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Krasokorčuľovanie: V Japonsku sa začal kongres ISU

TASR|Publikované 3. jún 2002 o 08:24

Kjoto 3. júna (TASR) - Prezident Medzinárodnej korčuliarskej únie (ISU) Ottavio Cinquanta v pondelok otvoril v Japonskom Kjote kongres ISU, na ktorom ...

Kjoto 3. júna (TASR) - Prezident Medzinárodnej korčuliarskej únie (ISU) Ottavio Cinquanta v pondelok otvoril v Japonskom Kjote kongres ISU, na ktorom by sa mali prijať revolučné zmeny rozhodovania v krasokorčuľovaní. Vo svojej úvodnej reči Cinquanta skonštatoval, že krasokorčuľovanie je v kríze a nutne treba prijať nový systém rozhodovania v prospech tohto športu.

"Nie je viac mysliteľné, aby sme sa i naďalej riadili pravidlami, ktoré sme prijali pred niekoľkými desaťročiami. Krasokorčuľovanie napreduje a so zastaraným systémom rozhodovania už jednoducho nefunguje. Je mojou povinnosťou o tom informovať a apelovať na vás, pokiaľ nie je príliš neskoro," uviedol Cinquanta pred delegátmi 53 národných federácií. Nový spôsob rozhodovania, ktorý bude predmetom diskusie kongresu v Kjoto, by mal zabrániť nežiaducemu ovplyvňovaniu, pričom by sa jednotlivým pretekárom mali kumulovať body za zvládnutie technických prvkov a nie uberať body za chyby.

Problémy vo svetovom krasokorčuľovaní vyplávali na povrch najmä po škandáloch na ZOH 2002 v Salt Lake City. Najväčší sa zrodil v súťaži športových dvojíc, kde zvíťazil ruský pár Berežná, Sicharulidze najmä zásluhou francúzskej rozhodkyne Marie-Reine Le Gougneovej, ktorá ich uprednostnila na žiadosť prezidenta Francúzskej korčuliarskej federácie Didiera Gailhagueta. Po intervencii prezidenta MOV Jacquesa Roggeho však dodatočne udelili zlaté medaily aj pôvodne druhému páru Salová, Pelletier z Kanady.

Autor: TASR

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.