Bez Rusov, ale nie celkom. Taliansky favorit trénoval pred šampionátom v Moskve

Daniel Grassl.

Bez Rusov, ale nie celkom. Taliansky favorit trénoval pred šampionátom v Moskve

Daniel Grassl. (Autor: TASR)
Daniel Grassl.
Daniel Grassl. (Autor: TASR)
Titanilla Bőd|22. jan 2023 o 08:00

ME v krasokorčuľovaní sa začínajú 25. januára.

BRATISLAVA. Keď na majstrovstvách Európy v krasokorčuľovaní naposledy nezískalo Rusko ani jednu medailu, v súťaži mužov sa umiestnil na druhom mieste Karol Divín. Stalo sa to v roku 1957, teda pred 66 rokmi.

Tento rok v Espoo sa to zopakuje. Pre zákaz účasti ruských (a bieloruských) športovcov budú na európskom šampionáte chýbať všetci obhajcovia titulu a celkovo deväť z dvanástich medailistov.

Talianske nádeje

Najsilnejšou krajinou kontinentu sa tak môže stať Taliansko, ktoré môže získať zlato až v troch kategóriách.

V prípade športových dvojíc má najvyššie sezónne maximum spomedzi Európanov talianske duo Rebecca Ghilardiová a Filippo Ambrosini, u tanečných párov zase ich krajania Charlene Guignardová a Marco Fabbri.

Medzi mužmi má zatiaľ najvyššie skóre minuloročný strieborný medailista Daniel Grassl. Ten počas sezóny získal svoj prvý triumf v seriáli Grand Prix, keď zvíťazil v Sheffielde.

Má však za sebou trochu divnú polsezónu.

Koncom leta sa presťahoval do Bostonu, aby tam trénoval, no začiatkom decembra sa vrátil do Talianska, lebo sa mu cnelo za domovom.

Pred niekoľkými týždňami sa zase objavila na sociálnej sieti fotografia, podľa ktorej Grassl trénoval na zimnom štadióne v Moskve s tímom legendárnej i neslávne známej trénerky Eteri Tutberidzeovej.

Pôvodnú fotografiu síce neskôr vymazali z instagramu, no na iných miestach na webe sa stále dá nájsť.

Šedá zóna

Grassl už v minulosti, pred vypuknutím vojny, viackrát hovoril o tom, že pracovať s Eteri Tutberidzeovou je jeho sen.

Tutberidzeová dosiahla najväčšie úspechy so ženami (podľa veku skôr dievčatami) a má veľmi diskutabilné metódy, ktoré hraničia so šikanou alebo týraním pretekárov. Napriek tomu ju Medzinárodná korčuliarska únia zvolila v roku 2020 za trénerku roka.

O Grasslovej ceste do Ruska sa písalo skôr v ruskej tlači, ktorá udalosť interpretovala tak, že „celý svet chce pracovať s Tutberidzeovou“.

Dočítajte tento článok
s predplatným sportnet.sk

Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

Máte už konto alebo predplatné? Prihláste sa

Súvisiaci obsah