Utorok, 21. septembra, 2021Meniny má Matúš

Krasokorčuľovanie: Slovenskí krasokorčuliari na MS aj o olympijské miestenky

TASR|13. mar 2001 o 10:13

Bratislava 13. marca (TASR) - Slovenskí reprezentanti v krasokorčuľovaní odcestujú na MS v kanadskom Vancouveri (19. - 25. marca) so šancami kvalifikovať sa na ZOH 2002 v Salt Lake City v troch kategóriách. Podľa doterajších umiestení na predchádzajúcich svetových šampionátoch, ale najmä na tohtoročných ME v Bratislave, si robia olympijské nádeje v kategóriách jednotlivcov Zuzana Babiaková a Róbert Kažimír a športová dvojica Oľga a Jozef Beständigovci.

Podľa postupových kritérií - u mužov a žien rovnako prvých 24 a u párových disciplín prvých 16, táto šanca zatiaľ uniká tanečnému páru Zuzana Ďurkovská - Marián Mesároš. Podľa pravidiel na ZOH 2002 bude štartovať rovnako 30 mužov a žien a 20 športových dvojíc a tanečných párov. Kým na MS môžu získať pretekári priamu kvalifikáciu, zvyšné miesta si rozdelia ešte nekvalifikované krajiny po jednom v novembri na pretekoch Golden Spin v Záhrebe.

"Myslím, že by to malo vyjsť. Teoretické šance v týchto troch kategóriách naozaj máme. Aj Róbert Kažimír po jeho desiatom mieste z Bratislavy. Na svetovom šampionáte mu pribudnú konkurenti z USA, Kanady, Japonska a Číny, ktorých bude maximálne štrnásť. Okrem kvalifikačných kritérií MOV ale platia aj pravidlá národných olympijských výborov, ktorých kritériá pretekári tiež musia splniť. So SOV ešte budeme o olympiáde hovoriť. Pri účasti asi 50 pretekárov by však aj 24. miesto bolo v prvej polovici štartového poľa," vyjadrila sa podpredsedníčka Slovenského krasokorčuliarskeho zväzu Felicitas Babušíková.

Z nominovaných slovenských reprezentantov na MS 2001 má olympijské skúsenosti iba Kažimír, ktorý na ZOH 1998 v Nagane obsadil 26. miesto. Babiaková bola na MS 1998 21. a Beständigovci na MS 1999 17. Na ME 2001 získali Beständigovci 7., Kažimír 10., Babiaková 13. a Ďurkovská - Mesároš 24. miesto.

ho pb

Súvisiace články