Utorok, 15. júna, 2021Meniny má Vít

Krasokorčuľovanie: Ruská dominancia pokračuje

TASR|5. feb 2004 o 13:01

Budapešť 5. februára (TASR) - Ruská dominancia na krasokorčuliarskych majstrovstvách Európy v súťaži športových dvojíc pokračuje. Tretí titul v rade získalo ...

Budapešť 5. februára (TASR) - Ruská dominancia na krasokorčuliarskych majstrovstvách Európy v súťaži športových dvojíc pokračuje. Tretí titul v rade získalo v stredu duo Tatjana Totmianinová, Maxim Marinin, ktorí tak potvrdili pozíciu z krátkeho programu, a pre Rusko, resp. bývalý Sovietsky Zväz zaknihovali 37. zlato za posledné štyri dekády.

Rusi majú v hre o najcenenejšiu medailu po odovzdaní prvej sady cenných kovov i ďalšie výrazné postavy. Medzi mužmi sa vo štvrtok pokúsi o štvrtý titul topfavorit Jevgenij Pľuščenko, ktorého sa však budú snažiť detronizovať Francúz Brian Joubert a krajan Iľja Klimkin, medzi tanečnými pármi si to v súboji o titul s najväčšou pravdepodobnosťou rozdajú rusko-bulharsko-ukrajinské páry Tatiana Navková, Roman Kosťomarov, Albena Denkovová s Maximom Staviskim a Jelena Grušinová s Ruslanom Gončarovom. Finále tancov je na programe v piatok večer po štvrtkovom originálnom programe. A v sobotu vyvrcholí šampionát v maďarskej metropole voľnými jazdami žien, kde do hry o cenné kovy určite vážne prehovorí Jelena Sokolovová, ktorá by rada zasadla na uvoľnený trón po krajanke Irine Sluckej. Tá sa totiž rozhodla vynechať prebiehajúcu sezónu.

Totmianinovú trápilo zranenie kolena, ktoré zapríčinilo redukciu úvodného finálového skoku z trojitého na dvojitý salchov. I preto sa tak najvyššia technická známka zastavila na úrovni 5,8 bodu. "Koleno dnes nebolo v poriadku. No pokúsila som na to zabudnúť a išla som do toho. Titul pre mňa znamená veľmi veľa," povedala Ruska, ktorá žije a trénuje s partnerom v Chicagu. Na margo motivácie po zisku troch titulov v sérii, 22-ročná Ruska, ktorá sa veľmi teší na šesť týždňov oddychu do marcových dortmundských MS, povedala: "Nemyslím si, že by nám tri európske zlaté medaily stačili."

Striebornú medailu získali rovnako Rusi Maria Petrovová a Alexej Tichonov, šampióni z rokov 1999 a 2000. Zlato ich stál obojnohý doskok partnerky pri trojitom odhodenom salchove. "Napriek tomu, že Máša sa dnes necítila príliš dobre, nemáme z výkonu zlý pocit. Boli tam však malé technické chybičky, no aj tak bola jazda veľmi expresívna," povedal Tichonov, vo veku 32 rokoch najstarší krasokorčuliar na ME.

Na bronzovú pozíciu sa dokázalo vkliniť poľské duo Dorota Zagorská, Mariusz Siudek a prekaziť tak plné obsadenie stupňov víťazov Rusmi, keďže štvrtí skončili Julia Obertasová a Sergej Slavnov. Poľskí vicemajstri Európy z rokov 1999 a 2000 tak opäť získali medailu zásluhou rutinnej jazdy na "Varšavský koncert" Richarda Addinsella, hoci Zagorská zakopla pri trojitom tulupovi a pri synchronizovanej piruete vyšla na konci z rytmu. "Bola to dlhá cesta vrátiť sa na stupne víťazov. Minulý rok by sme si medailu zaslúžili, no nezískali sme ju. Teraz však máme motiváciu i na MS, no hlavným cieľom zostávajú OH," skonštatoval Siudek.

Slovenský pár Milica Brozovičová, Vladimír Futáš, ktorý šiel do voľnej jazdy z posledného 15. miesta, preskočil izraelský pár Juliu Šapirovú a Vadima Akolzina a obsadil konečnú 14. priečku. Krátky program na hudbu Davida Arkenstona (Karavána svetla) sa už v pondelok zverencom trénera Vladimira Dvojnikova vôbec nepodaril. Rozhodcovia im za technické prevedenie udelili známky v rozpätí 2,7 a 3,7 bodu, za umelecký dojem od 3,7 do 4,4. Voľná jazda na Prvý a Druhý klavírny koncert Sergeja Rachmaninova belehradskej rodáčke, resp. rodákovi z ukrajinského Simferopoľu vyšla lepšie, Futáš sa pri zdvihoch už nepomýlil, no stratené body z pondelka im v konečnom účtovaní chýbali a nestačili už na lepšie umiestnenie.

jp

Súvisiace články