Streda, 29. septembra, 2021Meniny má Michal, Michaela

Krasokorčuľovanie: Po prvom dni vo finále GP dominujú Európania

TASR|16. feb 2001 o 20:27

Tokio - Trojnásobný majster sveta Rus Alexej Jagudin sa po krátkom programe ujal vedenia v mužskej konkurencii vo finále GP ISU v krasokorčuľovaní v Tokiu, keď mu sedemčlenná rozhodcovská jury dala prednosť pred jeho krajanom Jevgenijom Pľuščenkom iba pom


erom 4:3. Obaja pretekári dostali známky v rozsahu 5,7 - 5,9, Jagudin o niečo vyššie za umelecký dojem. Úradujúci majster sveta, ktorého Pľuščenko zdolal v januári na ME v Bratislave, nastúpil napriek zranenému členku. Predviedol perfektne kombináciu štvoritého a trojitého toelupu a trochu zaváhal pri trojitom axeli. "Vyvrtol som si členok, keď som išiel po ulici a uvažoval som už o odstúpení. Sústredil som sa najmä na štvoritý skok. Telo mi hovorilo, aby som to nechal, ale hlava prikazovala - ešte pár krokov a bude to," povedal po jazde Jagudin. Tretie miesto získal Američan Mathew Savoie, keď ostatní traja pretekári si pokazili jazdu pádmi.

Medzi ženami si prvenstvo vybojovala Ruska Irina Slucká, ktorá zdolala trojnásobnú majsterku sveta Američanku Michelle Kwanovú i majsterku sveta z roku 1999 Rusku Mariu Butyrskú. Slucká si pred tromi týždňami v Bratislave vybojovala už svoj štvrtý titul majsterky Európy.

Aj v športových dvojiciach sa presadili Rusi, dvojnásobní majstri sveta Jelena Berežná - Anton Šicharulidze. Najväčších súperov zatiaľ našli v Kanaďanoch Jamie Salovej - Davidovi Pelletierovi, vicemajstri sveta Číňania Sue Šen - Hongbo Čao sú zatiaľ tretí.

Z tanečných pároch nenechali nikoho na pochybách o svojich ambíciách čerství majstri Európy a vicemajstri sveta Taliani Barbara Fusarová-Poliová - Maurizio Margaglio, druhí sú Rusi Irina Lobačevová - Ilia Averbuch a tretí Litovci Margarita Drobiažková - Povilas Vanagas.

V sobotu absolvujú všetci účastníci finále GP voľné jazdy 1. kola a tanečné páry a ženy aj 2. kolo (iba jedna voľná jazda), ktoré rozhodne o konečnom poradí. V 2. kole sa stretnú vo vzájomných súbojoch 5. a 6., 3. a 4. a 1. a 2. v poradí po 1. kole.

Súvisiace články