Piatok, 24. septembra, 2021Meniny má Ľuboš, Ľubor

Krasokorčuľovanie: Pľušeko prišiel do Bratislavy obhájiť titul

TASR|26. jan 2001 o 15:19

Bratislava 26. januára (TASR) - Vo finále súťaže mužov ME v krasokorčuľovaní v Bratislave vo štvrtok večer zažiaril na ľade ZŠ O. Nepelu ruský majster Jevgenij Pľušenko, keď predviedol všetky finesy svojho skokanského i korčuliarskeho umenia. Jeho výkon,

v ktorom nechýbala ani trojkombinácia (tento prvok nerobí nikto iný na svete) štvortý toelup - trojitý toelup - trojitý loop, ohodnotili rozhodcovia neobyčajne vysokými známkami, medzi ktorými boli aj tri najvyššie - 6,0, jedna za technickú hodnotu a dve za umelecký dojem. Striebro si vybojoval trojnásobný majster sveta Alexej Jagudin (Rus.), ktorý raz zakolísal pri doskoku štvoritého toelupu a namiesto jedného plánovaného trojitého axela zaradil iba dvojitý. Po tomto víťazstve má Pľuščenko z európskych šampionátov na svojom konte spolu 2 zlaté a 2 strieborné medaily, rovnako ako Jagudin.

Na tretie miesto bolo po krátkom programe viac kandidátov, z nich prejavil najmenej nervozity a podal najlepší výkon Francúz Stanick Jeanette a získal tým svoju prvú medailu z majstrovstiev ISU vo svojej kariére.

Slovenský reprezentant Róbert Kažimír získal pre Slovensko zatiaľ najlepšie umiestenie v tejto kategórii od vzniku samostatnej republiky, 10. miesto. Vo svojej voľnej jazde predviedol všetky trojité skoky vrátane bezchybného trojitého axela a kombinácie trojitý lutz - trojitý toelup. Chybami bolo iba zaváhanie pri dopade trojitého rittbergera a pokazenie druhého trojitého axela, ktorý "rozbalil" ešte vo vzduchu. Ziskom 10. miesta, ktoré si postupne zaslúžil dobrými výkonmi vo všetkých troch častiach súťaže, zaznamenal slovenský reprezentant, ktorý trénuje už tri roky u Stewarta Sturgeona v dejisku ZOH 2002 v Salt Lake City, veľký výkonnostný krok dopredu. Jeho predtým najlepším umiestením na ME bolo 15. miesto v roku 1999 v Prahe.

Súvisiace články