Utorok, 15. júna, 2021Meniny má Vít

Krasokorčuľovanie: Majsterkou Európy Sebestyenová

TASR|7. feb 2004 o 21:04

Budapešť 7. februára (TASR) - Majsterkou Európy v krasokorčuľovaní sa v sobotu v budapeštianskej športovej hale zaslúžene stala domáca zástupkyňa Julia ...

Budapešť 7. februára (TASR) - Majsterkou Európy v krasokorčuľovaní sa v sobotu v budapeštianskej športovej hale zaslúžene stala domáca zástupkyňa Julia Sebestyenová. Striebro putuje do Ukrajiny zásluhou Jeleny Ljašenkovej, bronz získala Ruska Jelena Sokolovová, ktorá na "zemiakovú" pozíciu odsunula jedno z najväčších a najpríjemnejších prekvapení šampionátu Viktoriu Pavukovú z Maďarska. Slovenská reprezentantka Zuzana Babiaková potvrdila solídnou voľnou jazdou výkon z krátkeho programu, obsadila konečnú 9. priečku a na jej siedmom štarte na ME dosiahla životný úspech.

Žilinská rodáčka konečne dokázala preraziť medzi desať európskych elitných krasokorčuliarok a nielenže výrazne poskočila z minuloročného 16. miesta v Malmö, no o štyri priečky zlepšila jej kontinentálne maximum z Bratislavy v roku 2001. Dvadsaťpäťročná mamička syna Mariána, ktorá sa vo voľnej jazde prezentovala "sľukárskym" Cirkusom Svet, odviedla relatívne technicky čistú jazdu s bodovým ohodnotením v rozpätí 4,4 až 5,2 bodu, za umelecký dojem jej arbitri udelili známky od 4,4 do 5,3 bodu. Olympionička zo Salt Lake City (21. miesto) odštartovala program dvojitým axelom a podarila sa jej aj čistá dvojkombinácia trojitého lutza a dvojitého tulupa. Hoci sa nevyvarovala drobnej chybičky pri trojitom flipe, ďalšie skoky absolvovala čisto. V krokových variáciách a piruetách sa nepomýlila, a hoci zjavne nervózna pri čakaní na výsledky, po ich ohlásení mohla zverenkyňa trénera Vadima Musina dvihnúť ruky od radosti vysoko nad hlavu.

V boji o medaily nemali rozhodcovia v posledný súťažný deň ME ľahkú prácu. Všetkých šesť žien v poslednej skupine predviedlo kvalitné výkony. Titul majsterky Európy po prvýkrát v kariére získala 22-ročná Maďarka Julia Sebestyenová, bronzová z minulého roku, ktorá pred zaplneným hľadiskom ustála nesmierny tlak a jej tango si od rozhodcov vyslúžilo za umelecký dojem až 5-krát známku 5,9. Sebestyenová prerušila ruskú dominanciu v súťaži žien panujúcu od roku 1996, keď na tróne nahradila päťnásobnú majsterku kontinentu Irinu Sluckú. Tá v Budapešti pre chorobu absentovala. "Bola som pod strašným tlakom. Vedela som, že musím byť dobrá, pretože aj ostatné budú. A tak som sa koncentrovala iba na seba. Za ziskom titulu je ohromne veľa práce. Diváci však boli fantastickí," povedala šťastná víťazka.

Striebornú medailu získala 27-ročná Ukrajinka Jelena Ljašenková perfektným technickým prevedením skokov i silným umeleckým dojmom na hudbu z filmu Frida. Ruska Jelena Sokolovová, strieborná v roku 2003, sa pred ME netajila ambíciou nahradiť na tróne krajanku Sluckú. Po krátkom programe však bola až šiesta. Výborným výkonom na hudobný mix Notre Dame de Paris však zaznamenala druhú najlepšiu voľnú jazdu, čo ju katapultovala na bronzovú priečku pred príjemné prekvapenie podujatia, iba 18-ročnú debutantku a domácu reprezentantku Viktoriu Pavukovú. "Včera mi to nevyšlo a tak som nemala čo stratiť. Skúsila som na neúspech zabudnúť, dôležité je, že som dokázala zabojovať," povedala Ruska.

konečné výsledky po voľnej jazde žien: 1. Julia Sebestyenová (Maď.) 1,5, 2. Jelena Ljašenková (Ukr.) 4,0, 3. Jelena Sokolovová (Rus.) 5,0, 4. Viktória Pavuková (Maď.) 5,5, 5. Caroline Kostnerová (Tal.) 7,5, 6. Susanna Poykiová (Fín.) 8,0, ... 9. Zuzana BABIAKOVÁ (SR) 14,5

Súvisiace články