Pondelok, 25. októbra, 2021Meniny má Aurel

Krasokorčuľovanie: ISU rozhnevalo založenie novej organizácie

TASR|2. apr 2003 o 12:47

Winnipeg 2. apríla (TASR) - Medzinárodná korčuliarska únia (ISU) označila pôsobenie frakcie, ktorá chce získať kontrolu nad krasokorčuľovaním, za "zorganizovaný ...

Winnipeg 2. apríla (TASR) - Medzinárodná korčuliarska únia (ISU) označila pôsobenie frakcie, ktorá chce získať kontrolu nad krasokorčuľovaním, za "zorganizovaný útok" voči ISU a minulotýždňovým MS.

Po začiatku MS vo Washingtone olympijské legendy a kľúčové osoby škandálu na ZOH 2002 oznámili vytvorenie Svetovej korčuliarskej federácie (WSF). Cieľom WSF je vrátiť krasokorčuľovaniu jeho stratený kredit, nepáči sa jej nový spôsob tajného hodnotenia pretekárov a ani súčasné vedeníe ISU. Prezident ISU Ottavio Cinquanta tieto aktivity nekomentoval a dával do pozornosti súťaže MS. "V pondelok tu bude nový Ottavio," povedal Cinquanta minulý týždeň.

Vo vedení WSF je trojica predstaviteľov ISU, ktorých odchod z ISU je otázkou niekoľkých dní. Ide o amerických rozhodcov Rona Pfenninga a Jona Jacksona a Britku Sally Staplefordovú, ktorí na ZOH 2002 zverejnili informácie o rozhodcovskom škandále. Pfenning medzičasom opustil svoj post v technickom výbore ISU a stal sa prezidentom WSF.

ISU sa vo vyhlásení pýta, prečo predstavitelia ako Pfenning, Staplefordová a ďalší zakladatelia WSF neboli schopní počas svojho pôsobenia vo funkcii uskutočniť reformu rozhodovania. Ďalšou otázkou je životnosť WSF, ktorá doteraz nemá vlastné súťaže a má neistý spôsob financovania. Podľa vyhlásenia ISU pripraví WSF pretekárov "o sny o olympiáde a o MS, zatiaľ čo iba bývalí korčuliarski predstavitelia, ktorí hľadajú svoje nové uplatnenie, uspokoja svoje ambície".

Úspech WSF závisí najmä od získania podpory národných krasokorčuliarskych federácií a záruky Medzinárodného olypijského výboru (MOV), že túto organizáciu uzná ako orgán zastrešujúci krasokorčuľovanie. V tomto boji prezident MOV Jacques Rogge zatiaľ zaujal negatívne stanovisko voči WSF. Paradoxne jedným z členov MOV je práve Cinquanta.

ja

Súvisiace články