Štvrtok, 5. augusta, 2021Meniny má Hortenzia

Krasokorčuľovanie: Dopingový strašiak aj v Bratislave, strach aj z tyčiniek

TASR|23. jan 2001 o 21:32

Bratislava 23. januára (TASR) - Aféry s používaním nedovolených podporných prostriedkov v športe sa z tradične "hriešnych" odvetví ako je atletika, vzpieranie, či kulturistika v posledných rokoch rozšírili do zdanlivo nevinného krasokorčuľovania a dopingo

vý strašiak máta umelcov na ľade aj v Bratislave.

Strach z často neúmyselného požitia zakázanej substancie vyvoláva často kuriózne reakcie. "Radšej už nejem ani cereálne tyčinky, ktovie, čo v tom môže byť," vyhlásila nemecká pretekárka Kati Winklerová na ME v Bratislave.

Naposledy mali možnosť následky pozitívneho testu na vlastnej koži pocítiť Rusi Jelena Berežná a Anton Sichuralidze, ktorým na vlaňajšom svetovom šampionáte v Nice odňali majstrovské tituly. Veľkým problémom v prevencii pred dopingom je priepastný rozdiel v priebežných kontrolách športovcov na jednej strane v Západnej Európe a na druhej strane v Rusku a dvoch zámorských krasokorčuliarskych veľmociach - USA a Kanade. Zatiaľčo na starom kontinente nie sú testy v prípravných obdobiach žiadnou výnimkou, v Rusku chýbajú prostriedky a v zámorí záujem o nasledovanie Európanov.

"Za celú sezónu mi vzorku odobrali iba jediný raz - počas ruských majstrovstiev," priznal ruský majster Alexej Tichonov.

Absencia kontroly vyvoláva pochybovačné otázky u neustále preverovaných konkurentov. "Ako môže niekto skočiť kombináciu štvoritého a dvoch trojitých skokov?" pýta sa nemecký majster Silvio Smalun a dodáva: "To je jednoducho šialené..."

Smalunova krajanka Pfrengleová je však presvedčená, že krasokorčuľovaniu nehrozí prepad do "dopingového močiara". "V tomto športe ani doping nemôže zaručiť dobré umiestenie. Rozhoduje tu príliš veľa prvkov," povedala Nemka.

Súvisiace články