Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Krasokorčuliarka Bártová vyrovnala slovenské maximum

SITA|Publikované 22. feb 2007 o 09:50

JACA 22. februára (SITA/SOV) - V stredu večer sa slovenská výprava na VIII. zimnom Európskom olympijskom festivale mládeže (EYOF) v španielskej Jake dočkala prvého umiestenia v bodovanej šestke. Udialo ...

JACA 22. februára (SITA/SOV) - V stredu večer sa slovenská výprava na VIII. zimnom Európskom olympijskom festivale mládeže (EYOF) v španielskej Jake dočkala prvého umiestenia v bodovanej šestke. Udialo sa tak po voľných jazdách krasokorčuliarok. Šestnásťročná Košičanka Radka Bártová (nar. 16. júla 1990) predviedla najlepšiu voľnú jazdu zo všetkých. Ako jediná z najlepších pretekárok sa v nej vyvarovala pádu, a zo šiesteho miesta po krátkom programe sa posunula na výsledné štvrté. Len o necelý bod jej ušla bronzová medaila, ktorá by bola historickým prvým slovenským kovom v individuálnej disciplíne zo zimného EYOF.

Štvrtým miestom Bártová vyrovnala doterajšie slovenské individuálne maximá zo IV. zimného EYOD (predchodca EYOF) na domácej pôde v Poprade - Tatrách 1999. Vtedy štvrté miesta obsadili biatlonista Matej Kazár na 7,5 km trati a bežkyňa na lyžiach Ľubomíra Kalinová na 7,5 km klasickou technikou. Doterajšie tri medaily na EYOD/EYOF - jednu zlatú a dve bronzové - získalo Slovensko výhradne zásluhou miešaných štafiet v biatlone, resp. v behu na lyžiach.

Bártovej výsledná známka 68,53 b. bola jej doterajším osobným maximom na súťažiach ISU. Na ilustráciu - na nedávnych ME žien vo Varšave, kde absolvovala svoju veľkú premiéru v kategórii dospelých, získala za voľnú jazdu 64,22 b. Na bronz jej chýbalo 78 stotín bodu... Jazdy posledných dvoch pretekárok sledovala Radka Bártová z tribúny v tesnej blízkosti členov vedenia slovenskej výpravy. Priznala sa, že je strašne nervózna, pretože veľmi by chcela medailu. "Z mojej jazdy mám veľmi dobré pocity a som šťastná. Zajazdila som podstatne lepšie ako v krátkom programe, kde som v úvodnej kombinácii trojitého tulupa s dvojitým prvý skok pretočila a potom sa mi nešlo práve najlepšie. Dnes to bolo oveľa lepšie. Pred štartom som sa snažila plne skoncentrovať len na svoju jazdu, a napokon sa mi podarilo dosiahnuť vo voľnej jazde svoj doteraz najvyšší bodový zisk na súťažiach ISU. Pri úvodnom trojitom rittbergerovi som síce trochu zaváhala, ale ďalej už bolo všetko, ako má byť. V druhej časti jazdy som namiesto plánovaného dvojitého flipa skočila trojitý tulup, pretože v úvode jazdy mi nájazd na tento skok nevyšiel a predviedla som len dvojitý. Zmenu skoku som spravila preto, lebo zaradenie trojitého tulupa v druhej časti jazdy malo vyššiu bodovú hodnotu. Škoda, že to nevyšlo na medailu," hovorila na margo svojho výkonu Radka Bártová, ktorá sa krasokorčuľovaniu venuje dvanásty rok. Spočiatku ju viedla Miriam Lipčáková, ale už deväť rokov je neprestajne jej trénerkou Hana Töcziková.


Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.