Streda, 4. augusta, 2021Dnes je Deň Matice slovenskej, Meniny má Dominika, Dominik

Krasokorč.: Vo Vancouveri predolympijká ukážka krasokorčuliarskeho umenia

TASR|26. mar 2001 o 13:36

Vancouver 26. marca (TASR) - Súťaže MS v krasokorčuľovaní vo Vancouveri poskytli divákom mimoriadny zážitok zo špičkových výkonov najlepších na svete napriek tomu, že už boli poznačené predolympijským stresom. Každý pretekár sa snažil zaknihovať si body pred najbližším vrcholovým svetovým podujatím, ktorým budú ZOH 2002 v Salt Lake City.

Veľmi vydarene sa to podarilo Američanovi Toddovi Eldredgeovi, majstrovi sveta z roku 1996, ktorý sa vrátil na vrcholné súťaže ziskom bronzovej medaily - na jeho konte už šiestemu drahému kovu z MS. Aj keď z taktických dôvodov nezaradil vo voľnej jazde štvoritý skok, jeho športový výkon aj predvedenie ostane divákom dlho v pamäti. Spoľahlivo zažiaril, rovnako ako na februárových ME v Bratislave, Rus Jevgenij Pľuščenko, ktorý si vybojoval k dovtedajšiemu striebru a bronzu konečne aj zlatú medailu z MS. Nezadržateľný tohtoročný nástup 18-ročného krasokorčuliara ukázal, že už má na to, aby si trúfol zdolať aj na olympiáde svojho o dva a pol roka staršieho veľkého súpera a niekdajšieho tréningového partnera Alexeja Jagudina. Tomu sa po zlej kvalifikačnej jazde pre zranenie nohy nepodarilo získať štvrtý titul po sebe a odniesol si iba striebro. Katastrofou bol šampionát pre trojnásobného majstra sveta a k dvojnásobného strieborného medailistu zo ZOH Kanaďana Elvisa Stojka. Stojko po celú sezónu, keď musel odhlásiť všetky štarty pre zranenia hovoril, že jeho cieľom je medaila na MS. Darilo sa mu však iba v kvalifikácii, krátky program ho posunul až na 10. miesto a vo voľnej si umiestenie nepolepšil.

V súťaži žien sa pridala medzi sklamaných Ruska Maria Butyrská, ktorá veľký deficit z pokazeného krátkeho programu ani vynikajúcou voľnou nemohla celkom odstrániť a skončila až štvrtá. Profitovala z toho talentovaná 15-ročná Američanka Sarah Hughesová, ktorá si odniesla bronz a ukázala, že s ňou treba rátať aj pre budúcnosť. Víťaznou cestou bol šampionát pre jej krajanku Michelle Kwanovú, ktorá podľahla Ruske Irine Sluckej iba v krátkych programoch a vybojovala si už svoj štvrtý svetový titul. Ukázala, že ide cieľavedome za zlatom na olympiáde, o ktoré ju pred tromi rokmi v Nagane pripravila vtedajšia americká hviezda Tara Lipinská. Slucká, ktorá ako jediná pretekárka skáče trojkombináciu trojitý salchow - trojitý lup - dvojitý toelup, bojovala s Kwanovou vyrovnaný boj a tešila sa nakoniec aspoň zo svojej tretej striebornej medaily z MS.

V súťaži športových dvojíc vynahradili Stojkov nezdar domácim priaznivcom Jamie Salová - David Pelletier ziskom zlatej medaily, ktorá je zároveň ich prvou medailou z MS. Menej úspešní boli dvojnásobní majstri sveta a strieborní z Nagana Jelena Berežná - Anton Sicharulidze, ktorí si dniesli striebro a minuloroční strieborní medailisti Číňania Sue Šen - Hongbo Čao, ktorým ostal bronz. Výkony všetkých troch dvojíc vo voľných jazdách boli neuveriteľne vyrovnané a na veľmi vysokej úrovni.

V tanečných pároch víťazne vyšli z očakávaného dvojsúboja o zlato Taliani Barbara Fusarová-Poliová, ktorí získali zároveň prvý svetový titul pre seba i pre Taliansko a odsunuli obhajcov titulu bronzových olympijských medailistov Francúzov Marinu Anissinovú - Gwendala Peizerata na striebornú pozíciu. Aj o bronz sa tvrdo bojovalo, získali ho Rusi Irina Lobačevová - Ilia Averbuch pred štvornásobnými bronzovými medailistami z MS Kanaďanmi Shae-Lynn Bournovou - Victorom Kraatzom.

Tohtoročné MS potvrdili, že sa špička rozrastá čo do počtu krajín oproti minulým rokom, kedy sme boli zvyknutí na ruskú doiminanciu vo všetkých kategóriách. Tento rok bolo možné hovoriť o dominancii iba v súťažiach jednotlivcov a to o rusko-americkej, keď tieto dve krajiny obsadili u mužov prvé štyri a u žien prvých šesť miest. O medaily sa delilo 6 krajín, 3 európske a 3 zámorské.

ho mi

Súvisiace články