Sobota, 24. júla, 2021Meniny má Vladimír

Krasokorč.: Pľuščenko novým majstrom sveta

TASR|23. mar 2001 o 12:48

Vancouver 23. marca (TASR) - Rus Jevgenij Pľuščenko si na MS v krasokorčuľovaní vo Vancouveri zaslúžene perfektným výkonom vo všetkých častiach súťaze napriek silnej konkurencii medailových kandidátov vybojoval svoj prvý titul majstra sveta. Zatiaľ mu

zo svetových šampionátov patrilo jedno striebro a jeden bronz, zlaté medaily však mal len z majstrovstiev Európy - dve, z ktorých si jednu vybojoval rovnako perfektným výkonom tohto roku v Bratislave. Striebro pripadlo obhajcovi titulu a trojnásobnému majstrovi sveta Alexejovi Jagudinovi a bronz americkému majstrovi sveta z roku 1996 Toddovi Eldredgeovi.

Z medailistov finálovú voľnú jazdu absolvovali bez chýb iba Pľuščenko a Eldredge, Jagudin musel viac ráz bojovať so skokmi, aj keď nespadol. Vynikajúce bolo napriek tomu jeho precítené predvedenie jazdy na hudbu z filmu Gladiátor. Pľuščenko nastúpil až po Jagudinovi a predviedol svoje umenie suverénnym spôsobom vrátane svojej špeciálnej štvorito - trojito - dvojitej skokovej kombinácie. "Môj sen sa splnil, dnes som zvíťazil. Keď som mal asi štyri roky, pozerali sme sa s rodičmi na televítiu. Viktor Petrenko práve vyhral majstrovstvá sveta alebo olympiádu. Prial som si odvtedy jazdiť ako on a vyhrať majstrovstvá sveta," povedal Pľuščenko. 29-ročnému Eldredgeovi sa vo Vancouveri podaril medailový návrat po troch rokoch, keď posledne získal medailu na MS v roku 1998. Jeho krajan Timothy Goebel navyše získal pre svoju krajinu štvrté miesto. "Prišiel som sem preto, aby sme získali tri miesta na olympiádu pre USA a podarilo sa to," povedal spokojný Eldredge. "Keď niekto nie disponovaný, nemá šancu získať štvrtý titul majstra sveta po sebe. Keď som začínal svoju jazdu, vedel som, že nemôžem vyhrať," povedal Jagudin, ktorý absolvoval šampionát so zranenou nohou.

Napriek niektorým výkonom v mužskom finále rozhodcovia zatiaľ "šestkami" šetria a najvyššiu možnú známku diváci ešte na šampionáte nevideli. V Bratislave napríklad dostal Pľuščenko za tú istú voľnú jazdu tri - jednu za technickú hodnotu a dve za umelecký dojem. Vynikajúce umelecké predvedenie ostane fanúšikom v pamäti aj zjazdy bronzového medailistu Eldredgea.

ho

Súvisiace články