Pondelok, 26. júla, 2021Meniny má Anna, Hana, Anita

Krasokorč.: Babiaková o postup do finále, tanečníci o medaily

TASR|23. mar 2001 o 14:13

Vancouver 23. marca (TASR) - V piatok večer absolvujú na MS v krasokorčuľovaní vo Vancouveri ženy krátke programy, v ktorých sa predstaví aj slovenská reprezentantka Zuzana Babiaková a tanečné páry poslednú časť svojej súťaže - voľné tance.

Babiaková je posledným slovenským želiezkom v ohni na tothoročnom šampionáte. Po kvalifikačnej voľnej jazde, ktorou si vybojovala 11. miesto v skupine (t. j. celkove 21.) a tým postup do ďalších bojov, má v piatok v noci šancu postúpiť medzi najlepších 24 do finálových voľných jázd. To by znamenalo v zmysle pravidiel Medzinárodnej korčuliarskej únie (ISU) kvalifikáciu na ZOH 2002 v Salt Lake City. Zatiaľ najlepším umiestením Babiakovej na MS bolo 21. miesto v olympijskom roku 1998 (v roku 1997 27. a 1999 28.), na tohtoročných ME v Bratislave bola 13. po dvoch 14. miestach v rokoch 1998 a 1999. Minulú sezónu vynechala pre materskú dovolenku. Žreb jej zatiaľ prial, nastúpi v druhej rozjazdke ako predposledná (štartové číalo 11). "Veríme si, že zajazdí aj v piatok dobre, mohla by aj postúpiť. Psychicky je dobre naladená," povedala trénerka Dana Lakatošová.

Po kvalifkácii vedú pole pretekárok víťazky skupín, obhajkyňa titulu Američanka Michlle Kwanová a strieborná z minuloročných MS v Nice a majsterka Európy z Bratislavy Ruska Irina Slucká. Ďalšia veľká kandidátka na medailu, majsterka sveta z roku 1999 Ruska Maria Butyrská je prekvapujúco až na 7. mieste a preto nastúpi už v predposlednej rozjazdke. Najsilnejšiu šestku začnú Kwanová a Slucká a predstavia sa v nej ešte Ruska Viktoria Volčkovová (3. z ME v Bratislave), Američanky Sarah Hughesová a Angela Nikodinovová a Talianka Vanessa Gusmeroliová.

U tanečných párov potreba rozdelenia na dve kvalifikačné skupiny v povinných tancoch spôsobila, že vo štvrtok na originálne tance nastúpili rovnako z 1. miesta a s rovnakým počtom bodov 0,4 dva víťazné páry zo skupín. Z nich sa vedenia ujali obhajcovia striebornej medaily Taliani Barbara Fusarová-Poliová - Maurizio Margaglio, minuloroční majstri sveta Francúzi Marina Anissinová - Gwendal Peizerat pôjdu do piatkového finále ako druhí. Tuho sa bude bojovať aj o bronz, keďže tretí sú zatiaľ Rusi Irina Lobačevová - Ilia Averbuch a štvrtí trojnásobní bronzoví medailisti z MS Kanaďania Shae-Lynn Bournová - Victor Kraatz.

ho

Súvisiace články