Nedeľa, 7. marec, 2021Meniny má Tomáš

Kráľovná si urobila záhradu

Parížska víťazka Justine Heninová s trofejou pred Víťazným oblúkom. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|Publikované 11. jún 2007 o 00:00

Antuková kráľovná Justine Heninová z Belgicka premenila v sobotňajšom finále turnaja Roland Garros so Srbkou Anou Ivanovičovou hneď prvý mečbal, raketu vyhodila do vzduchu a stojac pri sieti si chytila hlavu do rúk. Akoby tomu nemohla uveriť.

PARÍŽ. Parížsky grandslamový turnaj vyhrala po štvrtý raz (2003, 2005, 2006, 2007) a tretí raz za sebou.

“Veľmi som túžila po tomto triumfe,“ priznala 25-ročná šťúpla tenistka. Po prvý raz sa na jej finálový zápas v hľadisku pozerali súrodenci - bratia David, Thomas a sestra Sarah. Otec Jose jej zaželal úspech do telefónu z domu. Predtým s nimi niekoľko rokov nekomunikovala. Justine venovala víťazstvo nad Ivanovičovou 6:1, 6:2 práve svojej rodine.

“V mojom živote sa v posledných mesiacoch udiali veľké zmeny,“ vravela Heninová po finále. „Som rada, že tento titul môžem venovať svojim najbližším, lebo každý si svoje vytrpel. Teraz sme konečne jednotní a môžeme si užívať toto víťazstvo. Cítim sa veľmi šťastná.“

Justine hzomrela mama, keď mala talentovaná tenistka 12 rokov. „Som si istá, že mama je tam hore na nás hrdá.“

Heninová vybojovala už šiesty grandslamový titul, z aktívnych hráčoch ich má viac len Američanka Serena Williamsová (8). Pri piatich pri nej stál manžel Pierre-Yves Hardenne, s ktorým sa na začiatku tejto sezóny po štyroch rokoch spoločného života rozviedla. Preto v januári chýbala na úvodnom grandslamovom turnaji roka Australian Open.

“V posledných mesiacoch som zažila vrcholy aj pády, dobré aj zlé veci. Taký je život. Treba však ísť ďalej. Bolo to ťažké, no sama som prekvapená, ako som sa so všetkým vyrovnala,“ vravela belgická tenistka.

So štyrmi prvenstvami na Roland Garros sa Heninová pripojila k hráčkami ako Chris Evertová, Steffi Grafová, Margaret Courtová či Helen Willsová Moodyová, s tromi titulmi v sérii sa vyrovnala Monike Selešovej (1990 - 92). Druhý raz za sebou triumfovala v Paríži bez straty setu.

“Toto je ako moja záhrada. Cítim sa tu ako doma,“ povedala pre Reuters o centrálnom dvorci areálu Roland Garros. „Keď som bola malá snívala som, že raz sem prídem a vyhrám turnaj. A teraz som to dokázala po štvrtý raz. Úžasné.“ Heninová si pár dní oddýchne a začne sa pripravovať na tráve. Vo Wimbledone si chce skompletizovať zbierku grandslamových prvenstiev.

Súvisiace články