Utorok, 2. marec, 2021Meniny má Anežka

Kráľ Federer stratil v New Yorku len dva sety

Sportnet|Publikované 12. sep 2006 o 00:00

Švajčiar Roger Federer naďalej kraľuje svetovému tenisu. Ani Andy Roddick s domácim publikom za chrbtom vo finále US Open jeho víťazné ...

Roger Federer oslavuje. Práve dovŕšil zlatý newyorský hetrik, keď vo finále US Open zdolal v štyroch setoch domáceho Andyho Roddicka. FOTO - SITA/AP

Švajčiar Roger Federer naďalej kraľuje svetovému tenisu. Ani Andy Roddick s domácim publikom za chrbtom vo finále US Open jeho víťazné ťaženie zastaviť nedokázal. Roddick bol napokon v závere štvrtého setu rád, že sa dokázal vyhnúť kanáru. Už to tak vyzeralo. Švajčiar mal za stavu 5:0 pri Američanovom podaní prvý mečbal, no Roddick zabojoval. Odvrátiť prehru však nedokázal. O rok staršiemu Bazilejčanovi podľahol po setoch 2:6, 6:4, 5:7, 1:6.

Spolu s krajanom Blakom v semifinále zostal na poslednom grandslamovom turnaji roka jediným, ktorý "švajčiarsky expres" dokázal obrať aspoň o set. Federer je tenisový stroj. Súperov priam valcuje. V New Yorku vyhral tretí turnaj za sebou, a to v posledných dvoch ročníkoch nemusel odohrať ani jeden päťsetový maratón. Pred tromi rokmi ho k tomu donútil len Agassi, vo štvrťfinále.

Roger šiestym najlepším

"Som neskonale šťastný. Tlak na mňa je čoraz väčší, ale ja som hral znovu fantasticky a všetkým súperom odolal," cituje agentúra Reuters spokojného 25-ročného Federera. Newyorským triumfom upravil svoju grandslamovú bilanciu na 9 prvenstiev. Ako prvý tenista histórie vyhral trikrát za sebou Wimbledon i US Open. Stopercentnú tohtoročnú bilanciu mu vo finále Roland Garros pokazil vo finále španielsky búrlivák Rafael Nadal. Od veľkého Grand Slamu delil Rogera jediný duel!

Keď v nedeľu v noci premenil s Roddickom volej na rozhodujúci fiftín, od šťastia sa zvalil na tvrdý povrch dvorca Arthura Asha. "Zaslúžil som si to. Bol to pre mňa veľký okamih a napadlo mi, že takto ho oslávim najlepšie. Roddick ma dosť potrápil. Najmä v treťom sete za nerozhodného stavu bol čoraz lepší," vzdal súperovi poklonu šiesty najúspešnejší tenista na grandslamových turnajoch.

Viac titulov než on má už len pätorka velikánov - Tilden (10), Laver a Borg (11), Emerson (12) a Sampras (14). "Deväť je krásne číslo, ale nechcem na ňom zostať," verí si súčasná svetová jednotka. Stále sa zlepšuje. Tri zo štyroch grandslamov počas jedného roka získal po druhý raz v kariére. K dokonalosti mu chýbal už len parížske prvenstvo.

Jeho tohtoročná bilancia je: 70 víťazstiev - 5 prehier. "Tenis je pre mňa prirodzený. Mám ho v krvi," vysvetlil dôvod, prečo je zo všetkých najlepší.

Tiger Woods v lóži víťaza

Roddickovi vo finále nepomáhalo ani delové podanie. Jedno malo rýchlosť 222 km/h, "Možno keby som v treťom sete za stavu 2:2 využil jeden z tých štyroch brejkbalov, mohol sa zápas vyvíjať inak. Snažil som sa. Dával som do toho všetko," priznal na oficiálnej internetovej stránke US Open 24-ročný americký bombardér.

Federera v jeho lóži povzbudzoval i najlepší svetový golfista Tiger Woods s manželkou Elin. Sedeli hneď vedľa Rogerovej priateľky Miroslavy Vavrincovej. "Snažili sme sa už viackrát stretnúť, ale boli sme natoľko vyťažení, že sa nám to nikdy nepodarilo. Tiger však sľúbil, že ak postúpim, na finále príde. Bolo skvelé vidieť ho tam," ďakoval mu Roger. (rh)

Deväť Federerových grandslamových triumfov

2003 Wimbledon

2004 Australian Open, US Open, Wimbledon

2005 US Open, Wimbledon

2006 Australian Open, US Open, Wimbledon

Najviac nepretržitých týždňov na poste svetovej jednotky

Jimmy Connors 160 (29l . júla 1974 - 22. augusta 1977)
Ivan Lendl 157 (9. septembra 1985 - 11. septembra 1988)
Roger Federer 137 (2. februára 2004 - dodnes)
Pete Sampras 102 (15. apríla 1996 - 29. marca 1998)

Súvisiace články