Streda, 16. júna, 2021Meniny má Blanka, Bianka

Krakov má šancu postúpiť do užšieho výberu pre ZOH 2022, s ním aj Jasná

Veronika Velez–Zuzulová sa už domácej olympiády nedočká. (Autor: TASR)
Vojtech Jurkovič|12. nov 2013 o 17:29

Poľský Krakov dostal v utorok od Medzinárodného olympijského výboru oficiálnu akceptáciu svojej kandidatúry na zimné hry 2022.

BRATISLAVA. V hre o zimné olympijské hry je aj Slovensko, i keď to nemôže byť proklamované navonok v mene kandidáta. Šéf nášho olympijského výboru František Chmelár podpísal s poľským kolegom Andrzejom Krašnickým začiatkom mesiaca všetky dokumenty o spolupráci. Jej výsledkom by mali byť súťaže v alpskom lyžovaní v regióne Jasnej v čase olympiády 2022.

V tomto týždni vypadol z konkurencie Mníchov, ktorý bol dlhé roky topfavoritom. Bavorská metropola mala tromfy v koncentrácii športovísk, ekonomickom zázemí i kvalitnej infraštruktúre. V rozhodujúcej chvíli sa však obyvatelia výrazne aktivizovaní stranou zelených v referende vyslovili proti.

K pätici Krakov, ukrajinský Ľvov, čínsky Peking s dejiskom Čang-ťia-kchou, kazašská Almata a Štokholm pribudne s určitosťou aj Oslo, ktoré zároveň preberie po Mníchove rolu favorita. Obyvatelia Osla vyjadrili olympiáde jednoznačnú podporu, do štvrtka sa ešte čaká na formálnu prihlášku.

Šanca na užší výber

Generálny sekretár Slovenského olympijského výboru Jozef Liba vidí šancu, že Krakov by sa spolu s Oslom a Štokholmom mohol v júni prebojovať do užšieho výberu 3 – 4 kandidátov.

„Peking so svojím strediskom Čang-ťia-kchou si skôr chystá pôdu na termín 2026. Peking je silný, ale keďže v roku 2018 budú zimné hry v juhokórejskom Pjongčangu, letné v Tokiu 2020, sotva by Medzinárodný olympijský výbor priklepol tretie hry v rade v ázijskom regióne,“ povedal Liba.

Podľa neho problémom Almaty môže byť stabilita politických pomerov, ukrajinský Ľvov je zas kandidátsky začiatočník s hendikepom vzdialených horských terénov, čo môže platiť aj pre Štokholm, kde bola zatiaľ len letná olympiáda.

„Oslo sa javí ako favorit. Táto krajina žije zimnými športmi, celý svet nevie zabudnúť na skvelú atmosféru olympiády v Lillehammeri v roku 1994. Istou nevýhodou môže byť, že práve v tomto mestečku budú v roku 2016 zimné hry mládeže.“

Jasná alebo Tatry?

V kandidatúre Krakova nie je ešte jasné, či zjazdárske súťaže na Slovenskej strane budú zastrešené názvom Jasná alebo Tatry. Jasná ako obec neexistuje, len Demänovská Dolina.

Naša spoluúčasť na kandidatúre Krakova má podľa ministra financií Petra Kažimíra stáť Slovensko do konca júla 2015 asi 481 000 eur.

Tieto peniaze nie sú rozpočtované v kapitole ministerstva, preto ich bude treba schváliť nad rámec plánovaného rozpočtu.

Suma 310 000 eur zahŕňa personálne a prevádzkové náklady v roku 2014, viac ako 40 percent z celkových nákladov tvoria služby súvisiace s prípravou kandidatúry ako štúdie, expertízy či posudky, vyše 35 percent cestovné náklady a náklady spojené pracovnými stretnutiami.

O organizátorovi zimnej olympiády v roku 2022 sa rozhodne 31. júla 2015 v Kuala Lumpure.

Súvisiace články