Kozák pred Slovinskom: Za štyri roky som ešte takúto situáciu nezažil

Ján Kozák (vpravo) a Marek Hamšík počas tlačovej konferencie.
Ján Kozák (vpravo) a Marek Hamšík počas tlačovej konferencie. (Autor: TASR)
TASR|31. aug 2017 o 19:39

Slovensko už v piatok vyzve silné Slovinsko.

BRATISLAVA. Slovenskí futbalisti sa pred kľúčovým duelom kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta 2018 proti Slovinsku (piatok 1. septembra o 20:45 v Trnave) musia vyrovnať s niekoľkými absenciami v zostave.

Tréner Ján Kozák priznal, že podobné problémy, aké momentálne sprevádzajú jeho defenzívu, si za štyri roky pôsobenia pri národnom mužstve nepamätá.

Kozák zostavu už pozná

Posledným problémom, ktorý zastihol trénera slovenskej reprezentácie, je, že sa musí zaobísť bez brankárskej jednotky Matúša Kozáčika. Mužstvo doplnil gólman maďarského Debrecínu Ján Novota.

"Nie všetci prichádzajú v stopercentnom stave z klubov. Kozáčika som videl v zápase s Ostravou. Bol koncentrovaný, podal dobrý výkon. Ale taký je futbal, musíme sa s tým vyrovnať," uviedol Kozák na štvrtkovej tlačovej konferencii.

Okrem Kozáčika nemôže hrať ani jeden zo stabilného stopérskeho dua Martin Škrtel - Ján Ďurica. "Počas mojich štyroch rokov ešte takáto situácia nebola," priznal Kozák.

"Chýbajú nám kľúčoví hráči. Aj náhradníci na tento post ako Saláta a Gyömbér - jeden ide na operáciu, druhý nemá mužstvo (Gyömbér tesne pred tlačovou konferenciou spečatil svoje hosťovanie do druholigového talianskeho Bari - pozn. red.), takže pre nás komplikovaná situácia. Kozáčik bude chýbať najmä v tom, že usmerňoval defenzívu," pokračoval tréner Slovenska.

" Ale futbal je aj o tom. Nikto sa nebude pýtať, v akom sme hrali zložení, je to reprezentácia a v nej musíme nahradiť každého. Zostavu viem, ale formáciu, ktorá je najviac postihnutá, si ešte musím premyslieť," prezradil Kozák.

Slovinci nedali veľa gólov

So Slovincami nemajú Slováci priaznivú bilanciu. Vlani v októbri na nich nestačili, v Ľubľane prehrali 0:1. Predtým v kvalifikácii o postup na MS 2010 s týmto súperom tiež v dvoch súbojoch nedokázali bodovať.

"Slovinci majú svoju silu, majú dobre organizované a kvalitné mužstvo. Vieme, že dali iba šesť gólov v kvalifikácii, ale stále majú obrovskú silu. Je to vyspelé mužstvo, proti ktorému sa nám nedarí, ale radi by sme ukázali opak," uviedol Kozák.

Kapitán mužstva Marek Hamšík doplnil: "Dá sa povedať, že Slovinci sú akýmsi čiernym koňom. Je načase, aby sme prelomili nepriaznivé výsledky proti nim a zvíťazili."

Ján Kozák.
Ján Kozák. (Autor: TASR)

Domáce prostredie velí zvíťaziť

Slovensko má momentálne pred svojím piatkovým súperom náskok jedného bodu, v tabuľke by zostalo na druhom mieste aj v prípade remízy. To si však Kozák nepripúšťa.

"Vo futbale to býva tak, že niekedy človek plánuje, ale skončí to inak. Vo futbale sa špekulovať neoplatí. Domáce prostredie nám velí zvíťaziť," uviedol 63-ročný kouč, ktorý je rád, že má v kádri aj mladých hráčov z 21-ky.

"Je dobré, že môžem nominovať toľkých hráčov z tejto kategórie. Som rád, že sú medzi nami, ukazujú potenciál. Ale potrebujú čas. Sú však perspektívni a pánboh zaplať za nich."

Cestu za tromi bodmi by mali slovenským futbalistom vydláždiť aj fanúšikovia, v Trnave hlásia pred piatkovým duelom vypredané.

"Som rád, že si fanúšikovia našli opäť cestu na štadión. Vždy sme proti Slovincom prehrávali, takže si želám, aby sme prvý gól konečne strelili my. A to aj s podporou fanúšikov," dodal Hamšík.

Nachádzate sa tu: