Štvrtok, 22. apríla, 2021Meniny má Slavomír

Kozák po remíze: Všetci ukázali charakter

(Autor: TASR)
Pavol Spál|15. aug 2013 o 18:55

Priznal, že to nebol preňho obyčajný súboj, bol v strese, cítil tlak. Stanislav Šesták sa vrátil po viac ako roku do národného tímu. A vo veľkom štýle.

BRATISLAVA. Cítil zvláštne napätie, aké počas svojej kariéry ešte nezažil.

„Keď hrala slovenská hymna ,mal som krásny až úžasný pocit, vrátil som sa do obdobia, keď som ešte hrával. Zaspieval som si a s radosťou,“ opísal dojmy zo svojej premiéry nový tréner národného výberu futbalistov Ján Kozák. Tím pod jeho vedením nesklamal, v Bukurešti uhral proti Rumunom solídnu remízu (1:1).

Nechce, aby podliezali

Aj keď šlo iba o prípravný duel, Kozák počas súboja neobsedel, v elegantnom obleku nervózne prešľapoval pri čiare. „Inak sa to nedalo,“ priznal. Nový kouč striedal počas svojho debutu prísny výraz s cynizmom i s úsmevom. Gestikuloval, tiež si i zakričal.

„Po jednom zápase slovo spokojnosť nerád používam, mám však dobrý pocit. Chlapci si postavili latku dosť vysoko. Nechcem, aby ju podliezali, naopak, aby ju posúvali vyššie a vyššie.“

Nový šéf futbalistov má za úlohu zlepšiť prístup hráčov k reprezentácii.

„Všetci ukázali charakter, počas celého pobytu boli koncentrovaní na svoju robotu. Bolo to na nich vidieť,“ tvrdil päťdesiatdeväťročný tréner.

Kozák vyskúšal viac hráčov, ktorí sa vrátili do národného tímu po dlhšej prestávke. Celý zápas odchytal Ján Mucha.

„Uznávam ho ako brankára. Priznávam, mal som troška obavy z toho, že nechytáva. Ukázal sa však ako veľký profík. Bol stopercentne pripravený. Je to skúsený brankár, ktorý ako jeden z mála dobre organizuje defenzívnu činnosť. Som, rád, že mu zápas vyšiel.“

Ukázal dobré veci

Na lepšej pravej strane fungovala spolupráca Peter Pekarík – Stanislav Šesták.

„Na Pekaríkovi bolo vidieť, že je skvele fyzicky pripravený a v top forme. Zápasová prax mu chýbala, ale ukázal veľa dobrých vecí. Bol aktívny, dobre pokryl stranu. Ťažko ho obviňovať za gól. Súper bol rozbehnutý a oveľa vyšší. So Šestákom mali veľa pekných akcií.“

A práve Šesták vyčnieval najviac. „Ukázal dobrý pohyb i ťah na bránu, okrem gólu sa dostal do ďalších dvoch šancí. Potvrdil oprávnenosť nominácie,“ chválil ho Kozák.

Predošlí tréneri Stanislav Griga a Michal Hipp ho dlho prehliadali a potom už nechcel pod nimi reprezentovať. Za národný tím si zahral Šesták prvýkrát od mája minulého roka.

„Klamal by som, ak by som povedal, že to bol pre mňa obyčajný návrat. Pred zápasom som bol v strese, cítil som tlak. Nie každý súboj videl a mnohí vnímajú zápas iba cez štatistiku,“ dodal útočník či krídelník tureckého Bursasporu.

Za národný tím odohral štyridsaťpäť zápasov, dal jedenásť gólov.

Najbližšie idú do Bosny

„Verím, že prácou trénera Kozáka to bude neskôr iné mužstvo a nezachová si tvár z ostatných mesiacov. Kostra a základ tímu zostáva pokope, prišlo niekoľko nových hráčov,“ vravel tridsaťročný Slovák.

Počas svojej kariéry strelil v šiestich prvoligových kluboch už stodesať gólov. Najviac ich dal za Žilinu – 49.

Najbližšie Slováci hrajú kvalifikačný zápas šiesteho septembra na pôde Bosny a Hercegoviny – lídra skupiny.

„Bosna si nebude chcieť nechať ujsť body, aby sa náhodou nemusela kvalifikovať z baráže. Postup na MS nie je nereálny, ale treba to brať tak, že tú šancu sme si veľmi skomplikovali sami a možno už aj prepásli v iných dueloch,“ uzavrel Šesták.

Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články